Current PHP version: 5.6.40
آموزش تکثیر و پرورش و نگهداری فیکوس الاستیکا - rubber bush

مجوز ها

logo-samandehi
تاریخ انتشار: 95-03-04 18:03:48 سه شنبه

فیکوس الاستیکا - rubber bush

آموزش تکثیر و پرورش و نگهداری فیکوس الاستیکا - rubber bush

نام علمی FICUS ELASTICA
خانواده MORACEAE - موراسه
بومی منطقه آسیای استوایی ، شمال و جنوب هند و اندونزی
نام های دیگر فیلتوس , rubber fig , rubber bush,bali,rubber plant

شرایط مناسب رشد:

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه 26 درجه سلسیوس کمی خشک متوسط

فیکوس الاستیکا:


گیاهی است از خانواده موراسه که در اصل زادگاهش آسیای استوایی است در هوای آزاد ارتفاع آن به 30 متر می رسد . گیاهی که جواب خوبی به شرایط آپارتمان میدهد

برگها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه میرویید با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می گیرد که در این حالت میتوان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا گیاه جوان گردد .

این درختچه زیبا معمولاً در محیط گلخانه ای و آپارتمان*ها نگهداری می شود و برگهای آن به رنگهای سبز و ابلق دیده می شود . این گیاه اغلب بخشی از زندگی خود را روی گیاهان دیگر می گذراند . منبع کائوچوی هندی یا آسامی است . این درختچه زیبا در اغلب نقاط ایران بصورت گلخانه ای کاشته می شود ولی در مناطق جنوبی کشور براحتی در فضای باز رشد می کند . این گونه علاوه بر ایران در کشورهای هندوستان و آسام نیز می روید . فیکوس دارای واریته*های مختلفی است که از میان آنها می توان به واریته*های Ficus elastica ' Decora' و Ficus elastica ' Variegata' اشاره کرد.

قیکوس برگ درشت به عنوان یك درخت کند رشد جهت کاشت در محوطه*های چمن کاری شده بسیار مناسب است .

ارتفاع این گیاه میتواند به 30-40 متر و به ندرت تا 60 متر بلندی برسد با تنه پهن وعریض تا 2 متر قطر و ریشه های هوایی آن در خاک کمک و پشتیبانی شاخه های سنگین است. برگ های آن بیضی شکل و براق و اندازه آنها 10-35 سانتی متر در طول و 5-15 سانتی متر در عرض میشود؛ اندازه بزرگترین برگ در گیاهان جوان گاهی تا 45 سانتی متر میشود

نور :اگرچه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد آن مطلوب نمی باشد از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید .به نور کامل نیاز دارد .

آبیاری :اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود آب زیاد از اندازه به گیاه آسیب میرساند . این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است . در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار کافی است

خاک:بهترین خاک خاک لوم است مخلوطی از برگ پوسیده و کود حیوانی و خاک رس ( خاک باغچه )

تکثیر :گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه دار کردن آنها در درجه حرارت 24 تا 27 درجه سانتیگراد البته در بهار معمولا همه قلمه ها ریشه می دهد .

فیکوس برگ درشت به سرما حساس بوده و تا دمای مینیمم ۵ - ۱۸ درجه سانتی گراد را تحمل می کند . این گیاه جهت رشد مناسب به هوای کاملاً آفتابی یا نیمه آفتابی و خاک حاصلخیز و دارای زهکشی قوی نیاز دارند . گیاهان گلدانی دارای نیاز آبی متوسطی هستند ولی در زمستان به آب خیلی کمی احتیاج دارند . نهال*های آن در سال*های اول کاشت ، نیاز به قیم دارند .

ازدیاد آن به وسیله کاشت قلمه*های برگ تک جوانه ای یا نوک شاخه یا خوابانیدن هوائی در تابستان انجام می شود .

نکته گیاه پزشکی : گلدان گیاه مریض را هرگز عوض نکنید چون باعث از بین رفتن گیاه می شود .

منابع:
http://nargil.ir
http://agriculture.mihanblog.com/post/2
http://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_elastica
http://fazayesabz-kharg.blogfa.com/post-157.aspx
http://www.hear.org/Pier/pdf/pohrepo...s_elastica.pdf

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد