Current PHP version: 5.6.40
زنجره مو - Psalmocharias alhageos

مجوز ها

logo-samandehi
تاریخ انتشار: 95-05-07 01:05:03 پنج شنبه

زنجره مو

نام فارسی زنجره مو
نام علمی Psalmocharias alhageos
جنس Cicadatra
خانواده Psalmocharidae
Suborder Homoptera

زنجره مو - Psalmocharias alhageos

در تمام نقاط ایران انتشار دارد. علاوه بر مو به درختانی از جمله سیب، گلابی، هلو، آلبالو، انار، به، گردو، بادام، سنجد، زبان گنجشک، نارون، ابریشم، تبریزی، ازگیل، به ژاپنی، نسترن و حتی بوته های پنبه خسارت می زند. حشرات کامل نر ۲۰-۲۴ و ماده ها ۲۲-۲۸ میلیمتر هستند. رنگ بدن سبز روشن، ران پاهای جلو ضخیم  و در لبه ی زیرین دارای سه خار نوک تیز، روی کوکسا در افراد نر یک زائده صفحه مانند و سه گوش دیده می شود که قسمتی از صفحه شنوایی را می پوشاند. پوره ها سفید تا صورتی است. ۵-۷ سن پورگی برای آن گزارش شده است.

پوره ها:

پوره ها به مدت ۴-۷ سال روی ریشه گیاهان میزبان از شیره گیاهی می مکند. بوته های مو نسبتا به این آفت حساسیت بیشتری دارند و ظاهرا میزبان مرجح آن هستند. در بوته های آلوده برگ ها زرد، رشد شاخه های جوان کند یا متوقف می شود. خوشه ها کوچک و با حبه های ضعیف و کم پشت است. حشرات کامل با تخم ریزی روی سرشاخه ها سبب هیپرتروفی آنها می شود. اطراف شکاف های محل تخم متورم می شود و رشد چنین شاخه هایی متوقف می شود.

زمستان گذرانی:

زمستان را به صورت پوره های سنین مختلف روی ریشه مو در زیر خاک به سر می برد. عمق استقرار آنها در خاک بستگی به عمق ریشه دارد و حتی قادرند تا عمق بیش از یک متر نیز در خاک نفوذ کنند. پس از گذشت ۴-۷ سال پوره ها از خاک خارج و پس از استقرار روی تنه و سرشاخه درختان تغییر جلد داده و به حشرات کامل بالدار تبدیل می شوند.

ظهور حشرات کامل از نیمه خرداد آغاز و تا هفته ی آخر مهر ادامه می یابد. حشرات نر قادر به تولید صدا هستند. ماده ها داخل شاخه های جوان و یک ساله شکاف هایی به طول ۴-۶ میلیمتر ایجاد می کنند و در هر شکاف ۸-۶۴ تخم قرار می دهند.

بسته به نوع میزبان و محل تخم ریزی ۲۷-۴۲ روز بعد تخم ها تفریخ و پوره ها روی زمین می افتند و پس از رساندن خود به ریشه های فرعی، در کنار آن لانه ای درست کرده و شروع به مکیدن شیره گیاهی می کنند. آفت خاک های رسی را نسبت به سایر خاک ها ترجیج می دهد.

واریته های مختلف مو نیز حساسیت متفاوتی به آفت دارند. گونه های متعدد از زنبور های پارازیت تخم این آفت شناسایی شده است. قطع شاخه های آلوده به تخم، از بین بردن میزبان های وحشی در موستان ها و اطراف آن، انتخاب زمین های سبک، استفاده از واریته های مقاوم، کم کردن آبیاری، بیل زدن پای درخت در زمستان، تقویت درخت به وسیله ی کود های شیمیایی و دامی در کنترل آفت موثر است.

مبارزه شیمیایی علیت حشرات کامل دشوار است و علیه پوره های مستقر شده روی ریشه موفقیت آمیز نیست. سمپاشی سطح خاک هنگام وارد شدن پوره ها به داخل زمین و یا هنگام خروج پوره ها موثر است. مبارزه علیه کرم سفید ریشه علیه لارو های داخل خاک گاه توصیه می شود.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد