Current PHP version: 5.6.40
آموزش کاشت، پرورش و تکثیر ایکمیا فاسکیاتا - Bromeliad, Silver vase

مجوز ها

logo-samandehi
تاریخ انتشار: 95-04-23 20:04:01 چهارشنبه

ایکمیا فاسکیاتا - Bromeliad, Silver vase

آموزش کاشت، پرورش و تکثیر ایکمیا فاسکیاتا - Bromeliad, Silver vase

نام علمی AECHMEA FASCIATA
خانواده بروملياسه - آناناس - BROMELIACEAE
بومی منطقه مکزیک و جنوب امریکا
نام های دیگر نوکی, ایکمیا, آكمئا

شرایط مناسب رشد:

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوطي از پيت و خاك برگ 26 درجه سلسیوس مرطوب خیلی زیاد

ایکمیا فاسکیاتا:

گیاهی دائمی و ریزوم دار به بلندی 40 و گستردگی 50 سانتیمتر است، دارای برگ های نواری شكل با خطوط نقره ای رنگ بوده و گل های آن در اواسط تابستان تا اوایل زمستان به رنگ آبی با براكته های صورتی رنگ ظاهر می شوند

ایکمیا دارای 50گونه است که بیشترمتعلق به حاره ای گرم ومرطوب می باشند.در زیست گاه های طبیعی خود بیشتر بر سطح درختان و گیاهان دیگر رشد می نمایند.برخی از گونه ها گیاهان زیبای آپارتمانی وگلخانه ای را تشکیل می دهند.

برخی از گونه های این گیاه بر روی درختان زندگی می کنند و نیاز خود را از سایر درختان برآورده می کنند و زندگی انگلی دارند , ولی می توانند به صورت مستقل هم به زندگی ادامه دهند

برگ های کلفت گراس مانند آنها در پایین به صورت تجمع وفشرده رشد نموده ودر بالا باعث ایجاد یک کوزه مانندی می شوند.در مناطق طبیعی این کوزه مانند ها برای ذخیره آب باران است.چون اغلب به صورت اپی فیت(Epiphyte) روی گیاهان دیگر می رویند.بنابراین ریشه در خاک قرار نداردکه آب را از طریق خاک جذب نماید.

این گیاهان تقریبا همیشه سبز هستند گل های زیبای نسبتا دائمی تولید می کنندو برگ های انها نسبتا خشن ودر حاشیه خاردار است.

آنها را در خاک سبک وعاری از گچ وآهک بکارید ودر جای گرم ودر نور کافی ولی نه در آفتاب مستقیم قرار دهید

رطوبت یک اصل مهم برای گیاه می باشد.این کاررا می توان از طریق اسپری برگ ها ،پر کردن مخزن کوزه مانند ار آب ومرطوب نگاهداشتن اطراف گیاه انجام داد

این گیاهان پس از آنکه به حد بلوغ رشد نموده وپس از گلزایی معمولا جوانه هایی را به صورت ستولون(Stolon)ورونده مانند ایجاد می نمایند

گياه اكمياي جوان ممكن است پس از دو تا سه سال گل بدهد

امكان موفقيت در گل دادن گياه درشرايط خشك اتاق زياد نيست

به مكان پرنور و دور از آفتاب مستقیم و كوددهی در تابستان نیاز دارد.

ریشه گیاه را دایماً مرطوب نگهداشته و در طول تابستان درون حفره وسط برگ های روزت آن آب می ریزند ولی در طول زمستان اگر دمای محیط پائین تر از 18 درجه سانتیگراد باشد، این حفره باید خشك نگهداشته شود.

گیاه جوان تا چند سال گلدهی ندارد ولی پوشاندن گیاه بالغ با نایلون شفاف كه درون آن دو عدد سیب نیز قرار داده شده باشد در اثر آزاد شدن گاز برم سبب ترغیب آن به گلدهی خواهد شد.

پس از پایان گلدهی گیاه از بین می رود ولی پاجوش های آنرا می توان در گلدان دیگر كاشت

این گیاه به رطوبت زیاد احتیاج دارد به طوری که در برخی از کونه ها همواره باید در مرکر گیاه آب قرار داشته باشد و در طبیعت زیستگاهی برای نوزادان حشرات و قورباغه ها است .

از قرار دادن گیاه در زیر نور مستقیم خورشید باید پرهیز کرد , و زیر سایه گیاهان دیگر محل مناسبی برای آن می باشد , البته در منزل نیز این گیاه به خوبی رشد می کند ولی میتوان برای عدم کج شدن گیاه به سمت نور آن را به خارج از اتاق انتقال داد , زیرا پشت پنجره باید مرتبا گلدان را چرخاند تا گیاه حالتی کج و زشت پیدا نکند .

این گیاهان ازاین جهت که آفات کمی دارند برای آپارتمان توصیه می شوند.گونه آپارتمانی متداول آن Aechmea fasciateمی باشد

وقتي پاجوش هاي گياه زينتي اكميا ظاهر شدند ميتوانيم آن ها را به گلدان جديد انتقال داده و در برابر نور فراوان ولي به دور از تابش مستقيم آفتاب و در رطوبت زياد و دماي 18 تا 22 درجه سانتيگراد پرورش دهيم.

تکثیر آن از طریق جدا كردن و كاشت پاجوش ها در اوایل تابستان امكان پذیر است

بهترین راه تکثیر گیاه از طریق همین گیاهچه های کوچک است.هنگامی که این گیاهچه ها تقریبا به نصف اندازه گیاه مادر رشد کردند،آن ها را می توان کاملا از نزدیک گیاه مادر با یک چاقوی تیز قطع نموده ودر گلدان جداگانه کاشت واز آن ها مراقبت نمود تا ریشه داده وبزرگ شوند.تکثیر آن ها از راه بذر مشکل وخیلی طولانی است ولی ممکن است

وقتي ميخواهيم اكميا را از گلفروشي بخريم بايد توجه كنيم كه گل آن تازه و جوان باشد زيرا ممكن است گياه اكميا ماه ها در گلفروشي مانده باشد و به ماه هاي آخر عمرش نزديك شده باشد.

منابع:
http://nargil.ir

http://en.wikipedia.org/wiki/Aechmea

http://peyvandsabz.blogfa.com/cat-4.aspx

http://www.raazebaghaa.com/showthread.php?t=1275&page=2

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد