Current PHP version: 5.6.40
دانلود آموزش آفات، بیماری ها و علف های هرز چغندرقند
دانلود آموزش آفات، بیماری ها و علف های هرز چغندرقند نمایش بزرگتر

دانلود آموزش آفات، بیماری ها و علف های هرز چغندرقند

دانلود آموزش آفات، بیماری ها و علف های هرز چغندرقند

چغندرقند گیاهی است که به طیف وسیعی از شرایط آب و هوائی و خاک سازگار است.این گیاه ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. با آفات، بیماری ها و علف های هرز چغندرقند آشنا شوید.

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 5  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  750 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 5 امتیاز که برابر است با 750 تومان

4,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

آفات، بیماری ها و علف های هرز چغندرقند

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

کرم برگ‌خوار چغندرقند يا کارادرينا Caradina exigua

کرم برگ‌خوار چغندرقند در سراسر کشور به‌ويژه مناطقى که چغندرقند کارى مى‌شود، به‌شدت پراکنده است و از آفت‌هاى درجه اول چغندرقند است. اين آفت به‌بسيارى از گياهان زراعى ديگر نيز حمله مى‌کند. حشره کامل پروانه‌اى است که کرمينه آن از برگ چغندرقند تغذيه مى‌‌کند. وقتى کرمينه‌ها کوچک هستند در اثر تغذيه برگ‌ها را به‌شکل تورى در مى‌آورند، و زمانى که بزرگ شدند بقيه قسمت‌هاى سبز برگ را مى‌خورند و آن را سوراخ هم مى‌کنند. اين کرم در شرايط مساعد آب و هوائى ۶ تا ۷ نسل در سال دارد که پر زيان‌ترين آنها نسل دوم و سوم است.
براى مبارزه با اين آفت از سموم فسفره مانند گوزاتيون، ديميکرون، سوپراسيد و ... به مقدار ۲ تا ۳ ليتر در هکتار استفاده مى‌شود.

شته سياه چغندر (شته سياه باقلا- Aphis fabae )

شته سياه از شيره برگ چغندر تغذيه مى‌کند و باعث پيچيدگي، زردى و حتى خشک شدن آن مى‌شود. اين آفت علاوه بر خسارت مستقيم باعث انقال ويروس موزائيک و زردى چغندر نيز مى‌شود. کفش‌دوزک هفت خال از مهم‌ترين دشمنان طبيعى شته سياه است.
براى مبارزه شيميائى با آن از متاسيستوکس، آکاتين يا دى متوات به‌مقدار يک ليتر در هکتار و به نسبت يک در هزار استفاده مى‌کنند.

نماته چغندرقند Heterodera schachtii

نماتد درخراسان ، فارس و آذربايجان ديده شده است. اين آفت که از نظر ظاهرى شبيه کرم است با فروکردن اندام‌هاى مکنده خود به‌داخل سلول‌هاى ريشه چغندر، از آن تغذيه مى‌کند. در چغندرهاى بذرى آلودگى به نماتد باعث عقيم شدن گل‌ها مى‌شود.
برگ‌هاى چغندر آلوده به نماتد در روزهائى که هوا خشک است بر اثر تاثير تابش آفتاب به شدت پژمرده مى‌شوند و شب دوباره به‌شکل طبيعى برمى‌گردند.
براى مبارزه شيميائى با نماتد از اسم تميک مى‌توان استفاده کرد. استفاده از اين سم به‌علت زياد بودن خاصيت سمى و گران بودن آن مقرون به‌صرفه نيست. آيش و تناوب و کارهاى زراعي، روش درست مبارزه با اين آفت است.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

زنجره چغندرقند  Empoasca decipiens

زنجره چغندر در تمام مزارع ديده مى‌شود. اندازه آن ۳ ميلى‌متر و سبز رنگ است. اين حشره در اويل فصل بهار تخم‌هاى خود را زير پوست و داخل بافت‌هاى برگ مى‌گذارد که پس از سه هفته به پوره تبديل مى‌شوند. پوره‌ها از شيره برگ تغذيه مى‌کنند و آن را به رنگ زرد قهوه‌اى همراه با لکه‌هاى سبز در مى‌آورند. براى مبارزه شيميائى با آن از دى متوات ۴۰ درصد و متاسيستوکس ۲۰ درصد به‌ميزان يک ليتر در هکتار استفاده مى‌کنند.

سفيدک حقيقى (سطحي) چغندر  Erysiphe betae

در اثر بروز اين بيماري، سطح زيرين برگ را پوشش گردمانندى مى‌گيرد که به تدريج به‌سطح بالائى نيز سرايت مى‌کند و باعث از بين رفتن شادابى برگ شده که در نتيجه برگ‌هاى جوان چروکيده و زردرنگ مى‌شوند. براى مبارزه با سفيدک از ترکيبات گوگردى و قارچ‌کش‌ها به‌مقدار ۴ تا ۵ کيلو در هکتار استفاده مى‌شود.

پوسيدگى بنفش چغندر Helicobasidium Purpuren

عامل اين بيمارى قارچى است که در خاک زندگى مى‌کند. اين قارچ به ريشه چغندر حمله مى‌کند و شبکه‌هاى از رشته‌هاى به‌هم پيچيده و به ‌رنگ قهوه‌اى مايل به ارغوانى در سطح ريشه به‌وجود مى‌آورد. گاهى اين رشته‌ها تمام سطح ريشه را مى‌پوشانند و باعث قطع آوند‌هاى آبکش و باعث توقف کارهاى حياتى گياه مى‌شود.
تناوب و آبيارى صحيح (نشتي) و تراکم مناسب بوته در هکتار، در کنترل بيمارى مؤثر است.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

لکه گرد برگ چغندرقند Cercospora beticola

در اثر ابتلاء چغندر به اين بيمارى لکه گرد کوچکى به قطر ۲ تا ۵ ميلى‌متر با حاشيه قرمزمايل به‌قهوه‌اى روى برگ پيدا مى‌شود. اين بيمارى خسارت قابل ملاحظه‌اى در ايران وارد نمى‌کند. در موارد آلودگى رعايت تناوب و ضدعفونى بذر و استفاده از رقم‌هاى مقاوم در کنترل بيمارى مؤثر است.

بيمارى موزائيک چغندرقند Beet mosaic virus

از بيمارى‌هاى ويروسى چغندرقند کشور است و در بيشتر مناطق چغندرکارى ديده مى‌شود. اين ويروس، رگ‌برگ يا گل‌برگ‌هاى اوليه را به‌رنگ روش در مى‌آورد و به دنبال آن لکه‌ها و يا حلقه‌هاى زردرنگ زيادى روى پهنک برگ تشکيل مى‌شود که حالت موزائيکى به برگ مى‌دهد. استفاده از رقم‌هاى مقاوم به موزائيک و سم‌پاشى عليه شته‌هاى ناقل ويروس، مهمترين راه کنترل اين بيمارى است.
ميانگين مصرف انواع سموم براى مبارزه با آفات و بيمارى‌هاى چغندرقند در سطح کشور در سال زراعى ۷۶-۱۳۷۵ مقدار ۱/۴۹۰ کيلوگرم اعلام شده است.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

برچسب ها

مقالات مرتبط