Current PHP version: 5.6.40
دانلود آموزش آفات لوبیا
دانلود آموزش آفات لوبیا نمایش بزرگتر

دانلود آموزش آفات لوبیا

دانلود آموزش آفات لوبیا

آفات لوبیا عبارت اند از:

  1. مگس لوبیا
  2. کرم طوقه بر
  3. کرم مفتولی ریشه

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 3  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  450 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 3 امتیاز که برابر است با 450 تومان

2,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

آفات لوبیای سفید

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

منشاء اين نوع لوبيا آمريکاى جنوبى است (گواتمالا، برزيل و پرو) اين گياه در قرن شانزدهم وارد اروپا، آفريقا و آسيا شده است. بيشترين سطح زير کشت اين گياه درآمريکا قرار دارد. معمولاً انواع ديررسى آن بذرهائى پهن، سفيد و بزرگ دارد. اين ارقام از پرو منشاء گرفته‌اند. انواع زودرس آن داراى بذرهاى گرد کمى پهن و رنگى بوده و به آنها لوبيا سيوا (Sieva) مى‌گويند. اين ارقام احتمالاً از مکزيک منشاء گرفته‌اند. اهميت انواع سفيد از انواع سيوا بيشتر است.
لوبيا سفيد به‌منظور توليد بذر خشک کاشته مى‌شود. بعضى از واريته‌هاى آن داراى مادهٔ اسيد هيدروسيانيک بوده لذا به‌هنگام مصرف آن بايستى دقت کافى به‌عمل آيد و معمولاً با جوشاندن، اين ماده از بين مى‌رود. در آمريکا آن را به‌هنگامى که سبز است براى کنسرو و فرآورده‌هاى سردخانه‌اى مصرف مى‌کنند.

گياه‌شناسى لوبياى سفيد:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

لوبيا سفيد گياهى است با نام علمى Phaseolus lanatus از خانواده حبوبات علفي، به فرم بوته‌اى يا بالارونده و به‌صورت يک‌ساله ، دوساله و چندساله يافت مى‌شود. ارتفاع فرم‌هاى بوته‌اى آن ۳۰ تا ۷۰ سانتى‌متر و انواع بالاروندهٔ آن ۲ تا ۳ متر است. ريشهٔ آن راست بود و به‌خوبى منشعب مى‌شود. برگ‌ها سه برگچه‌اى هستند. طول محور گل‌آذين آن ۱۵ سانتى‌متر و بر روى هر گره ۲ تا ۴ گل ديده مى‌شود. گل‌هاى آن کوچک و به رنگ سفيد متمايل به سبز، بنفش و ارغوانى هستند. معمولاً خودگشن بوده و امکان درگرگشنى نيز وجود دارد.

شرايط اقليمى و خاکى لوبياى سفيد:

طول دورهٔ اين نوع لوبيا بسته به نوع واريته بين ۸۰ تا ۱۵۰ روز متغير است. اين گياه قادر به تحمل رطوبت بيش از اندازهٔ خاک نبوده و بر خلاف لوبياسبز به شورى مقاوم است. PH مناسب آن نيز حدود خنثى است.
لوبيا سفيد گياهى است روزکوتاه با رشد نامحدود انواع بالاروندهٔ آن ديررس‌تر از انواع بوته‌اى هستند. گياهى است حساس به سرما و نياز به فصل زراعى بدون يخبندان و هواى خشک دارد. انواع کوچک آن (سيوا) در مقايسه با انواع بزرگ (سفيد) به شرايط بسيار گرم و خشک مقاوم‌تر هستند. در دماى بالاتر از ۴۵ درجه بيشتر واريته‌هاى آن قادر به توليد بذر نمى‌باشند. لوبيا سفيد در مقايسه با انواع ديگر لوبيا مقاومت آن نسبت به شرايط نامطلوب کمتر است.

کاشت لوبياى سفيد:

در آمريکا واريته‌هاى بوته‌اى آن را در رديف‌هاى با فاصلهٔ ۶۰ الى ۷۰ و روى رديف ۵ الى ۲۰ سانتى‌متر مى‌کارند. عمق کاشت بذرها معمولاً ۵/۲ تا ۵ سانتى‌متر بوده و حدود ۳۰ الى ۷۵ کيلوگرم درهکتار براى کاشت بذر مصرف مى‌شود.

برداشت لوبياى سفيد:

براى مصارف تجارى و فروش آن در بازار به‌عنوان سبزي، معمولاً آن را به‌صورت تازه و سبز، قبل از زرد شدن غلاف‌ها و رشد کامل بذرها با دست جدا مى‌کنند. براى مساحت‌هاى بالاى آن از ماشين‌هاى درو استفاده مى‌شود.
با توجه به اينکه لوبيا سفيد به‌مدت نسبتاً طولانى گل مى‌دهد و در آن واحد همهٔ غلاف‌هاى آن نمى‌رسند اگر برداشت تا زمانى به‌تأخير بيافتد که جوان‌ترين غلاف‌ها هم برسند بيشترين محصول بدست مى‌آيد، اما اين ترتيب عملى نيست زيرا پس از سفيد رنگ شدن بذرها آنها را نمى‌توان براى فرآورده‌هاى سردخانه‌اى و کنسروسازى استفاده کرد. در طى رسيدن بذر مقدار نشاستهٔ آن افزايش و مقدار قند کاهش مى‌يابد. رنگ بذر نيز از سبز تيره به سبز کم‌رنگ و بالاخره سفيد تغيير مى‌يابد.
لوبياسفيد خشک را همانند لوبيا سبز برداشت مى‌کنند. برداشت آن معمولاً به‌منظور جلوگيرى از ريزش، در شب يا صبح زود انجام مى‌شود.

آفات لوبياى سفيد:

حشراتى که به لوبيا سبز حمله مى‌کنند، به لوبيا سفيد نيز حمله مى‌کنند و روش‌هاى کنترل نيز يکسان است.

بيمارى‌هاى لوبياى سفيد:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

۱- بيمارى سفيدک پودرى( Peronospora manshurica)
۲- لکهٔ باکتريائى
۳- نماتودها نيز به اين گياه حمله مى‌کنند.

ارقام مهم لوبياى سفيد:

از ارقام آن مى‌توان Fordhook 242 و Burpee Bush و Ventura و Vilbar را نام برد. ارقام داخلى آن عبارتند از: لوبيامرمر، ياس، دانشکده دهقان.

این سه آفت در هنگام جوانه زنی لوبیا خسارت می زنند:

1- مگس لوبیا:

مگس لوبیا (Hylemyia cilicrura) آفتی بسیار پلی فاژ است که لارو آن به بذر و یا گیاهچه اغلب گیاهان زراعی نظیر انواع لوبیا، نخود، عدس، کلم، چغندرقند، ذرت، پنبه، خیار، گندم و پیاز حمله نموده و بذر و جوانه تازه روییده و یا گیاهچه را از بین می برد. حشره کامل آن تقریباً شبیه مگس خانگی است، ولی کوچکتر می باشد. طول لارو سن آخر 7-5 میلیمتر می باشد. لارو این مگس سفید رنگ و استوانه ای شکل بوده که در قسمت سر باریک است. شفیره به رنگ قهوه ای و به طول حدود 5 میلیمتر می باشد.

لارو این مگس از هر نوع ماده آلی اعم از اینکه منشأ گیاهی یا حیوانی داشته باشد و مرده یا زنده باشد تغذیه می نماید. همچنین بذور گیاهی و سایر قسمت های زیر زمینی گیاهان زنده نیز می توانند مورد حمله لارو این مگس قرار گیرند که البته گیاهان معینی را به بقیه ترجیح می دهد. میزان خسارت این حشره شرایط محیطی می باشد. خسارت آفت بر روی لوبیا بلافاصله پس از کاشت آن اتفاق می‌افتد.

طرز تغذیه و خسارت لارو بدین نحو است که بذر گیاه را قبل از جوانه زنی در خاک از بین برده و یا به قسمتی از آن صدمه می رساند که در نتیجه، گیاه ضعیف تولید خواهد شد. اما اگر بذر از حمله آفت مصون مانده و جوانه بزند، لارو ممکن است بعداً ساقه زیر زمینی را مورد تغذیه قرار داده و در نتیجه گیاه را پژمرده و خشک کند.

این آفت زمستان را به صورت شفیره در داخل خاک می‌گذراند و حشرات کامل در اردیبهشت و خرداد ماه ظاهر شده و در داخل مواد پوسیده و یا در داخل خاک و نزدیک به دانه هایی که تازه کشت شده اند، تخمریزی می نمایند. همزمان با رشد گیاهک جوان و یا خارج شدن جوانه ها از پوسته بذور کاشته شده، تخمها نیز باز می شوند. لارو های جوان به کوتیلدون ها حمله کرده و از آنها تغذیه می نمایند. دوره رشد لاروها در دمای 12-10 درجه سانتیگراد 28-20 روز و در دمای 25-24 درجه سانتیگراد 11-8 روز به طول می انجامد. لاروها پس از تکمیل دوره رشد، در عمق 6-5 سانتیمتری خاک به شفیره تبدیل می شوند. نسل دوم آفت وقتی دمای محیط به حدود 35 درجه سانتیگراد می رسد، ظاهر می شود و حشرات این نسل پس از تابستان گذرانی، روی غلات پاییزه تخمگذاری میکنند.

عواملی نظیر شرایط خاک، حرارت و طوبت نسبی در زاد و ولد این مگس نقش تشدید کننده و یا محدود کننده دارند. به علاوه این حشره نسبت به خاکهای مرطوب کشش مثبت دارد و از طرفی برای پرواز و فعالیت خاکهای شخم شده را به زمین های شخم نخورده ترجیح داده و همچنین فعالیت آن در مزاع تازه آبیاری شده بیش از مزارع دیگر است. لارو مگس در داخل مواد آلی بهتر نشو و نما می نماید لذا در زمین هایی که کودهای حیوانی و یا کود سبز داده شده، دارای فعالیت بیشتری می باشد. دمای زیاد حدود 35 درجه سانتیگراد تا 100% تخم های این حشره را از بین می برد. این آفت در اراضی خشک کمتر می تواند فعالیت داشته باشد؛ به طوری که اگر رطوبت نسبی در محل تخم گذاری از 76 درصد کمتر باشد و نیز در رطوبت 55 درصد، شرایط برای فعالیت کاملاً نامساعد می گردد

روش های کنترل:

کاشت دیر هنگام مزرعه: اگر در موقع کاشت دمای خاک 15 درجه سانتیگراد باشد خسارت آفت به حداقل کاهش می یابد، زیرا در این شرایط، گیاه سریع رشد کرده و در نتیجه، خسارت وارده را ترمیم می نماید.

در صورت استفاده از مواد آلی و کودهای دامی، آن ها را باید به خوبی با خاک مخلوط کرد: این روش به منظور نامساعد کردن شرایط تخمگذاری و ایجاد تأخیر در رشد طبیعی تخمها صورت می گیرد که اجرای آن تا حدودی می تواند موثر واقع شود.

کنترل شیمیایی: ضدعفونی و آغشته کردن بذور قبل از کاشت با سم لیندین و یا ضدعفونی خاک با دیازینون گرانول به نسبت 2 کیلوگرم ماده خالص در هکتار در کاهش آلودگی موثر می باشد.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

2- کرم طوقه بر:

کرم طوقه بر یا شب پره زمستانی (Agrotis segetum) به ریشه و طوقه عده ای از گیاهان زراعی از قبیل لوبیا، چغندرقند، پنبه، خیار، کدو و ... حمله می کند و در ابتدای رویش گیاهان مذکور که جوان هستند صدمه زیادی می زند.

حشره کامل شب پره بزرگی است که رنگ بالهای رویی آن از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متمایل به سیاه دیده می شود.

در طول پشت بدن لارو یک نوار باریک روشن وجود دارد. پشت سینه اول یک لکه قهوه ای یا سیاه رنگ پهن وجود دارد در سایر حلقه های بدن لارو خالهای سیاه زگیل مانندی دیده می شود که روی هریک از آنها یک مو وجود دارد. شفیره ها درون گهواره های بیضی شکلی که بوسیله لارو از خاک ساخته میشود در زیر خاک قرار دارند.

خسارت: لارو شب پره زمستانی از  طوقه گیاهان تغذیه می کند و در نتیجه یک حفره  نسبتا بزرگی در طوقه گیاه بوجود می آید که باعث خشکیدن گیاه جوان می گردد.

کرم طوقه بر معمولا زمستان را به صورت لارو بالغ در عمق 15-10 سانتیمتری خاک می گذراند. در بهار پس از گرم شدن هوا لاروهای بالغ به نزدیک سطح خاک می آیند و برای خود لانه ای از خاک به شکل گهواره تهیه می کنند و در داخل آن تبدیل به شفیره می گردند. پس از مدتی شب پره ها بیرون می آیند. حشره کامل تخمهایش را در پشت برگ های گیاهان مختلف قرار می دهد. لاروها از طوقه گیاهچه‌های لوبیا در زیر خاک تغذیه کرده و قسمت هوایی آن ها را خشک می کنند.

برای مبارزه شیمیای از طعمه پاشی استفاده می گردد: طعمه شامل: لیندین 600 تا 1000گرم، سبوس گندم 100 کیلوگرم و آب است.

3- کرم مفتولی ریشه:

کرم مفتولی (Agriotes Lineatus) به گیاهان مختلفی نظیر سیب زمینی، گندم، هویج، ذرت، کاهو، گوجه فرنگی و لوبیا خسارت می زند. لارو این حشره از گیاهچه هاییکه به تازگی از جوانه زدن بذر ایجاد شده اند تغذیه می کند. بیشترین خسارت این آفت روی سیب زمینی  است که لارو آفت غدة سیب زمینی را سوراخ می کند و در داخل آن کانالهائی به طول 3-2 میلی متر بوجود می آورد و خود نیز در داخل این کانالها به سر می برد. روی ریشه گندم نیز قسمتی از آن را به صورت قلوه کن مورد تغذیه قرار می دهد.

در مورد لوبیا این آفت وارد محور اصلی گیاهچه شده و از داخل آن تغذیه می کند، که منجر به خشک شدن گیاهچه می گردد. سوسکهای ماده پس از جفت گیری به داخل خاک نفوذ کرده و در آنجا تخم خود را روی ریشة‌ میزبان قرار می دهد. تخمها پس از چند روز تفریخ می شود ولی دورة تکامل لارو طولانی و ممکن است 5-3 سال طول بکشد. لاروها در برابر خشکی بسیار حساس هستند. مرحله شفیرگی نیز در داخل خاک سپری می شود. به صورت لارو یا شفیره زمستان گذرانی می کند.

برچسب ها