Current PHP version: 5.6.40
دانلود اطلس رنگی انگل شناسی حیوانات اهلی ( انگلیسی )
دانلود اطلس رنگی انگل شناسی حیوانات اهلی ( انگلیسی ) نمایش بزرگتر

دانلود اطلس رنگی انگل شناسی حیوانات اهلی ( انگلیسی )

دانلود اطلس رنگی انگل شناسی حیوانات اهلی ( انگلیسی )

انگلها، گروهی از حشرات، كرمها و در مواقعی تك یاخته ها هستند كه برای ادامه زندگی خود نیاز به یك میزبان دارند.

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 4  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  600 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 4 امتیاز که برابر است با 600 تومان

3,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

انگلها:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

انگلها، گروهی از حشرات، كرمها و در مواقعی تك یاخته ها هستند كه برای ادامه زندگی خود نیاز به یك میزبان دارند. گروهی از آنها دارای میزبان اختصاصی بوده، یعنی فقط یك نوع حیوان را درگیر می كنند و بعضی دیگر نیز دارای گستره وسیعتری از میزبانان می باشند. انگلها معمولا بیشتر نیازهای غذایی خود و در مواردی همه آنها را از بدن میزبان خود تهیه كرده و گاهی برای تولید مثل نیز از بدن میزبان به عنوان پرورشگاه گرم و مناسبی برای تخمها و نوزادان خود استفاده می‌كنند. این نوع بهره برداری یك طرفه معمولا برای میزبان دردسر ساز بوده و در صورتی كه تعداد انگلها بیش از حد باشد باعث ضعف، لاغری و در مواقعی حتی منجر به مرگ میزبان خواهد شد. دوره زندگی برخی از انگلها به صورتی است كه برای طی دوران جنینی و رسیدن به سن بلوغ، نیاز به میزبان واسط دارند. به این معنی كه این انگلها قسمتی از زندگی خود را كه می تواند در مرحله جنینی، لاروی یا بصورت كیست باشد، در بدن جانور دیگری طی كرده و پس از این مدت برای ادامه رشد، به بدن جانور دیگری وارد می شوند. ممكن است حضور انگل در بدن میزبان واسط، برای او مشكلی بوجود نیاورده و یا این مشكل در حدی نباشد كه حیوان را آزرده كند و بیماریزایی اصلی در بدن میزبان نهایی ظاهر شود. سگها و گربه ها می توانند ناقل انگلهای بسیاری بوده و برخی از این انگلها با وجود اینكه برای خود حیوان مشكل جدی بوجود نمی آورد، برای دیگر حیوانات و انسان بسیار خطرناك بوده و در مواردی باعث مرگ آنها شود. از این رو مصرف منظم و برنامه ریزی شده داروهای ضد انگلی برای حیوان از اهمیت خاصی برخوردار بوده و سهل انگاری در این رابطه می تواند برای خود حیوان و صاحب او و دیگر افرادی كه در مجاورت سگ وگربه زندگی می كنند و همچنین حیوانات خانگی و اهلی دیگر خطرات زیادی در پی داشته باشد. داروهای ضد انگلهای داخلی از گستردگی زیادی برخوردار است و شركتهای سازنده این قبیل دارو ها بر سر تولید انواع جدید و وسیع الطیف آنها با هم رقابت می كنند. از این رو طریقه و زمان مصرف هر یك از این دارو ها هم با هم متفاوت است. ولی آنچه در اكثر این دسته دارو ها مشترك است مصرف با احتیاط آنها برای توله ها، سگهای آبستن و سگهای پیر است. اگر توله ها در محیطی پاكیزه و عاری از آلودگی متولد شده و نگهداری شود و مادر آنها بطور منظم داروی ضد انگل دریافت كرده باشد، اولین زمان مصرف این دارو ها در سن 6 هفتگی و هم زمان با تزریق اولین سری واكسنها خواهد بود. برخی از این دارو ها باید در قالب 2 یا چند قرص متفاوت خورانده شده و بعد از مدت چند هفته تكرار شود و برخی دیگر تركیبی و طولانی اثر بوده و مصرف یك قرص برای مدت 3 تا 6 ماه بستگی به محیط نگهداری حیوان، كافی خواهد بود. در صورتی كه مادر توله ها دچار آلودگی باشد، این آلودگی ممكن است در زمان آبستنی و از طریق جفت و یا در هنگام شیر دادن از طریق آلودگی نوك پستان به تخم این انگلها و یا مدفوع مادر به توله ها منتقل شود. در این صورت، توله ها باید در سن 2 تا 4 هفتگی با نظر دكتر دامپزشك تحت درمان ضد انگلی قرار بگیرند. در سنین زیر 2 هفتگی مصرف این دارو ها به دلیل اینكه می تواند به سلامت توله آسیب بزند، توصیه نمی شود. اگر در مدفوع توله خود كرمهای درازی دیدید كه حركت می كنند، حتما حیوان را برای معالجه به دامپزشك نشان دهید. ظاهر این كرمها شبیه به رشته ماكارونی بوده و طول آنها ممكن است به 20 سانتی متر هم برسد. گاهی این كرمها به همراه استفراغ از دهان توله خارج شده و این صحنه برای صاحب آن بسیار ناراحت كننده خواهد بود.


این كرمها معمولا از نوع آسكاریس مخصوص گوشت خواران به نام (توكسوكارا كانیس) بوده و به رشد جسمی و سلامت توله آسیب خواهد زد، علاوه بر اینكه می تواند به انسان نیز از طریق خوردن تخم انگل منتقل شود. معمولا پس از مصرف داروی ضد انگل مناسب، تا 24 ساعت این كرمها در مدفوع دیده می شود. در این شرایط با دستكش یكبار مصرف مدفوع را جمع آوری كرده و از محل دور كرده، سپس جایگاه توله را ضد عفونی نمایید. داروی ضد انگل در این شرایط باید پس از 2 هفته تكرار شود.
نگرانی اصلی بیشتر در مورد كرمهای نواری سگ بخصوص اكی نوكوكوس گرانولوزوس است كه عامل كیست هیداتید در انسان و حیوانات اهلی به شمار می رود. تخم این انگل از طریق مدفوع سگ دفع شده و پس از بلعیده شدن به وسیله میزبان واسط، از تخم خارج شده و مرحله نوزادی خود را درون كیستی كه در اطراف خود می سازند، می گذراند. این كیستها می تواند در ریه، كبد، قسمتهای مختلف دستگاه گوارش و حتی مغز تشكیل شده و مشكلات زیادی برای میزبان واسط بوجود آورد. بنابر این بعد از هر بار خوراندن داروی ضد انگل به حیوان، در برخورد با مدفوع او كاملا احتیاط كنید و حتما از دستكش یكبار مصرف برای نظافت محل استفاده نمایید. سپس جایگاه مدفوع را كاملا شسته و ضد عفونی نمایید. برای جلوگیری از ابتلاء سگها و گربه ها به این انگلها، از دادن غذای خام به آنها خودداری كرده و اجازه ندهید در بیرون از منزل نزدیك زباله و آبهای آلوده شوند. درضمن از مصاحبت حیوان خود با سگهای ولگرد جلوگیری نمایید. در صورتی كه این نكات را رعایت می كنید استفاده از داروی ضد انگل هر 3 تا 4 ماه بر حسب نوع دارو و تجویز دامپزشك كافی خواهد بود.

دارو های ضد انگل خارجی

انگلهای خارجی معمولا برای انسان خطری ندارند ولی در صورت مشاهده آنها روی بدن سگ و گربه ها خود، حتما برای از بین بردن آنها اقدام كنید. این حشرات عموما خون خوار بوده و برای جلوگیری از انعقاد خون در هنگام مكیدن آن، موادی را از انتهای خرطوم خود ترشح می كنند كه برای حیوان بسیار آزار دهنده و حساسیت زاست. این حساسیت باعث ایجاد خارش شدید در سگ و گربه ها شده و او را كلافه می كند. این وضعیت در مدت كوتاهی موجب ضعف و بی اشتهایی حیوان شده و باعث ریزش موهایش خواهد شد. استفاده از اسپری های مخصوص سگ ها و گربه ها، سموم پودری، مایع حشره كش و شامپوهای ضد كك و كنه برای از بین بردن این قبیل انگلها مفید و مؤثر است. قلاده های ضد كك و كنه نیز با بوی خاصی كه از خود منتشر می كنند باعث دور شدن آنها می شوند. اگر سگ و گربه شما زیاد در بیرون از منزل بخصوص در باغچه و پارك بازی می كند، استفاده از این دارو ها بطور مرتب طبق تجویز دكتر دامپزشك مفید است. این مشكل در فصل گرما بسیار شایع بوده و رواج دارد. اگر مشاهده كردید كه مدت كوتاهی پس از استفاده از این مواد دوباره این قبیل حشرات به سراغ سگ یا گربه شما آمدند، بدانید كه محیط نگهداری آنها آلوده است. این قبیل انگلها بیشتر در باغچه ها و فضاهای سبزی كه در آنها از كود حیوانی استفاده شده است یافت می شوند. اگر به عنوان بستر برای سگ یا گربه خود از تشكچه، موكت، پتو و دیگر چیزهای پرزدار استفاده می كنید نیز بدانید كه این قبیل بستر ها می تواند محل تجمع و تخمگذاری حشرات باشد. بنابر این از اسپری ها و سموم ضد انگل مورد استفاده برای بدن حیوان می توانید در لانه اش هم استفاده كنید. اگر بستر حیوان كثیف و كهنه شده آنرا عوض كنید یا شسته و به مواد حشره كش آغشته نمایید. اگر از قلاده ضد انگل استفاده می كنید نیز می توانید قسمتی از اضافه آنرا بریده و در لانه حیوان قرار دهید.


بعضی از انگلهای خارجی زیر پوست بدن حیوان كانال زده و در آنجا تخم ریزی می كنند. این حشرات بسیار ریز بوده و با چشم دیده نمی شوند، ولی وجود آنها برای حیوان بسیار آزار دهنده بوده و او را كلافه می كنند. در این حالت سگ و گربه مرتب پنجه های خود را لیس زده و یا گهگاه پهلوهای خود را گاز می گیرد. این علائم میتواند نشانه حضور انگل زیر جلدی بوده و باید تحت درمان قرار بگیرد. پودر ها و مواد ضد انگل خارجی روی آنها اثر نداشته و برای درمان باید از داروهای تزریقی زیر جلدی استفاده شود.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)
در نظر داشته باشید که برخی از این انگلهای خارجی برای انسان نیز بیماری زا بوده و یا مانند کک میتواند وارد محیط زندگی ما شوند. در این صورت برای رهایی از این موارد می توانید لباسهای آلوده به انگل را در آب با دمای بالا شستشو داده و منزل خود را ابتدا سم پاشی کرده و سپس با جاروی برقی تمیز کنید. در صورت ابتلا به انگلهای زیر پوستی حتما به پزشک متخصص مراجعه نموده و در صورت تشخیص بیماری، تحت درمان قرار بگیرید. علائم ابتلا به این گونه از انگلها می تواند شامل قرمزی پوست و خارش شدید باشد.

برچسب ها