Current PHP version: 5.6.40
انلود آموزش کاشت، داشت و برداشت آفتابگردان
دانلود آموزش کاشت، داشت و برداشت آفتابگردان نمایش بزرگتر

دانلود آموزش کاشت، داشت و برداشت آفتابگردان

دانلود آموزش کاشت، داشت و برداشت آفتابگردان

آفتابگردان گیاهی است مخصوص مناطق نیمه گرمسیر تا گرمسیر . بهترین موقع جوانه زدن این گیاه وقتی است که دمای خاک در حدود 10 درجه سانتیگراد باشد.

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 4  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  600 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 4 امتیاز که برابر است با 600 تومان

3,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

زمان کاشت بذر آفتابگردان

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)
کاشت بذر در مناطق گرمسير از نيمه دوم دي، در مناطق معتدل از اوايل اسفند و در نواحى سردسير از اوايل ارديبهشت آغاز مى‌شود.


مقدار بذر در هکتار براى آفتابگردان

مقدار بذر درکشت‌هاى رديفى ۶ تا ۷ کيلوگرم و در زراعت‌هاى دست‌پاش ۱۰ تا ۱۲ کيلوگرم در هکتار است ولى در عمل کشاورزانى که با دست بذرپاشى مى‌کنند، مقدار بذر مصرفى‌شان بيش از اين مقدار است. در نتيجه به‌علت تراکم بيش از اندازه بوته، محصول کاهش مى‌يابد. در برخى مناطق که بذر را با دست مى‌کارند، با نهرکن‌هاى کوچک (فاروير) جوى‌هاى آبيارى را ايجاد و پس از سبز شدن بذر، بوته‌ها را تُنُک مى‌کنند و به‌اين‌ترتيب در عمل، زراعت رديفى مى‌شود.

 

نیاز اقلیمی:

آفتابگردان گیاهی است مخصوص مناطق نیمه گرمسیر تا گرمسیر . بهترین موقع جوانه زدن این گیاه وقتی است که دمای خاک در حدود 10 درجه سانتیگراد باشد. مجموع درجه حرارت از زمان کاشت تا هنگام برداشت این گیاه 2600 تا2800درجه سانتیگراد است. آفتابگردان در صفر درجه سانتیگراد از بین میرود.

این گیاه در هنگام گل دادن در برابر مدت تابش نور حساسیت زیادی ندارد. از این روی، جزو گیاهان بی تفاوت (خنثی) به شمار می آید. .

آفتابگردان در اوایل کاشت به آب کمتری نیاز دارد. لیکن پس از رشد کافی، یعنی از موقع گلدهی به بعد، مقدار آب مصرفی آن افزایش مییابد، بر طبق آزمایشهای به عمل آمده، این گیاه از زمان کاشت تا هنگام برداشت در هر هکتار به 4 تا 7 هزار متر مکعب آب احتیاج دارد. .

آفتابگردان حساسیت زیادی به خاک ندارد و در هر نوع خاکی می تواند رشد کند. لیکن در زمینهای سفت و سنگین و زهکشی نشده مسلماً محصول خوبی نخواهد داد. این گیاه در خاکهای شنی ـ رسی یا رسی ـ شنی با واکنش 7 معمولاً بهترین محصول را به بار میآورد و در برابر شوری خاک مقاومتی بسیار اندک دارد.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

روش ازدیاد:

آفتابگردان بیشتر از طریق بذر تکثیر میشود.
بذر آفتابگردان باید عاری از تخم علفهای هرز باشد. شکسته و پوک نباشد و دارای قوه نامیه خوبی باشد .

بهترین زمان کاشت آن در تهران از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت است. برای کاشت این گیاه، چاله هایی به عمق 3 تا 6 سانتیمتر ایجاد میشود و سپس 2 تا 3 بذر را با هم بطور ردیفی در داخل هر چاله قرار داده و روی آنها را با خاک پرکنند. البته بهتر است که بذرها را چند ساعت پیش از کاشت در آب قرار دهند .

زمان برداشت:

رسیدگی دانه ها بتدریج و از خارج طبق آغاز و بسمت داخل ادامه می یابد . برداشت زود هنگام موجب افت عملکرد و تأخیر در برداشت موجب ریزش و افزایش خسارت پرندگان ، بخصوص گنجشک می گردد . بطور کلی ، برداشت هنگامی انجام می شود که پشت طبق به رنگ زرد مایل به قهوه ای درآمده و برگکهای کناری طبق قهوه ای شده باشد.


روش های برداشت:                                           

برداشت در زراعت های  کوچک که وسایل برداشت ماشینی وجود ندارد و تمام کارها با ذست و توسط کار گر انجام می گیرد .

به این ترتیب که طبق هایی را که پشت آنها کاملا زرد یا قهوهای است برداشت می نمایند (با داس) و این طبق ها را بمدت نصف روز روی زمین می گذارند تا قدری خشک شده و جدا کردن دانه از طبق آسان شود ، بعد روی یک برزنت یا نایلون کوبیدن را انجام می دهند.

 پس از اینکه دانه ها از طبق جدا شدند ،بعلت اینکه محصول هنوز مرطوب است ،( اگر دانه ها روی هم بمانند گرم شده و فاسد می گردند) ،لذا بایستی نسبت به خشک کردن آن اقدام کرد.در هنگام خشک کردن ضخامت توده ای که تشکیل می شود نبایستی از 15


برداشت در زراعت های بزرگ:

برای برداشت با کمباین مزرعه آفتابگردان را نباید بگذارند زیاد خشک شود ؛ اولا ،اگر  طبق خیلی خشک باشد ، با کوچکترین برخوردی که با تیغه می نماید مقداری از دانه ریزش می نماید. ثانیا، در حین کوبیدن دانه مقداری از آن شکسته می شود.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

 کاشت دانه‌های آفتابگردان

دانه‌هایِ آفتابگردان را به طورِ مستقیم در باغ بکارید. پس از کاشت رویِ آن‌ها را با صفحه‌ای بپوشانید، زیرا حیوانات و پرندگان به درآوردنِ این دانه‌ها از زیرِ خاک علاقه دارند. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را در خانه کاشته و هنگامی‌که جوانه‌ها کوچک هستند، آنها را به باغ منتقل کنید.
اگر این دانه‌ها را در داخلِ خانه می‌کارید، کاشت‌شان را 2 تا 3 هفته قبل از زمانِ آخرین سرمای شدید و یخبندان در منطقه‌تان، آغاز کنید. در هر گلدان یک یا دو دانه از بذرِ گیاه را بکارید و پس از جوانه زدن به بیرون منتقل کنید.
اگر این گیاه را برایِ غذا دادن به پرندگان می‌کارید، می‌توانید جوانه‌هایی کوچک از این گیاه را در اطرافِ محصولِ سالِ گذشته‌تان مشاهده کنید. آن‌ها را همانجا باقی بگذارید تا رشد کنند یا آن‌ها را از خاک خارج کرده و به محلِ دیگری از باغ انتقال دهید.
چه گیاه را به طورِ مستقیم خارج از خانه می‌کارید یا چه زمانی که ابتدا آن‌ها را در خانه کاشته و سپس به بیرون منتقل می‌کنید، باید بسته به اندازه نهاییِ آفتابگردان‌تان، بین گیاهان 03 سانتیمتر تا 1 متر فاصله گذاشته و ردیف‌ها را نیز به فاصله 1 تا 5/1 متر از هم بکارید. شما می‌توانید بذرها یا جوانه‌های این گیاه را در هر قسمتِ آفتابگیری از باغ بکارید.
این امر را مد نظر قرار دهید که گل‌های آفتابگردان سرشان را به سمتِ شرق (محلِ طلوعِ خورشید) می‌گردانند؛ بنابراین با توجه به این موضوع در موردِ محلِ کاشتِ آن‌ها تصمیم گیری کنید.

 

زمان رسیدن گیاه

این زمان بسته به نوعِ آفتابگردانتان 70 تا 90 روز طول میکشد.

 

مراقبت از آفتابگردان

این گیاه در خاکِ متوسط تا غنی به خوبی رشد می‌کند. ریشه‌های این گیاه به عمقِ خاک نفوذ کرده و در آنجا گسترده می‌شود تا گیاه را در برابرِ وزشِ بادهای شدید محافظت کند.
اگر در تعیینِ نوعِ خاک حق انتخاب دارید، خاک‌های ماسه‌ای به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ زیرا این گیاهان در این نوع از خاک به آسانی از بین می‌روند.
بر خلافِ نام‌شان این گیاهان در سایه نیز به خوبی رشد می‌کنند، اما نورِ کاملِ خورشید برایشان ایده آل است.
ریشه‌هایِ عمیق به این گیاه کمک می کنند تا در برابرِ خشکی مقاوم باشند. اگر قسمتِ دیگری از باغ را نیز تقویت کنید این گیاهان به دلیلِ گستردگیِ ریشه از آن بهره می‌برند. اگر به گیاهِ در حالِ رشد تقویت کننده فسفر و پتاسیم بدهید، گلِ آن بزرگ‌تر می‌شود.

 

آفات و بیماری‌ها

پرندگان و سنجاب‌ها مهاجمانِ اصلیِ گیاه آفتابگردانند. خوشبختانه خطری از جانبِ حشرات وجود ندارد. گاهی اوقات مورچه‌ها از شهدِ گل لذت می‌برند، اما تهدیدی برای گیاه و دانه‌هایش به شمار نمی‌آیند.

 

بیماری‌ها

این گیاهان معمولاً به بیماری دچار نمی‌شوند و این امر علاوه بر مزیتِ پرورشِ آسان و لذتبخشِ این گیاه یک مزیتِ دیگر محسوب می شود.

 

سرسختی

آفتابگردان گیاهی یکساله است. آن‌ها می‌توانند سرمای ملایم را تحمل کنند. با این وجود اگر در بهار (که جوانه‌هایِ این گیاه را کاشتید)، سرما و یخبندانی ناگهانی پیش آمد، رویِ جوانه‌ها را بپوشانید.

برچسب ها