Current PHP version: 5.6.40
دانلود راهنماي جامع کاشت، داشت و برداشت زيتون
دانلود راهنماي جامع کاشت، داشت و برداشت زيتون نمایش بزرگتر

دانلود راهنماي جامع کاشت، داشت و برداشت زيتون

دانلود راهنماي جامع کاشت، داشت و برداشت زيتون

زمان كاشت هسته زيتون بستگي به ميزان گرما محيط دارد. مقداري زيتون رسيده را برداشته و هسته ها را از گوشت ان جدا كرده. بهترين راه اين كه انها را ميل بفرمايئد بعد هسته ها را در ظرفي تو گودريخته شستشو دهيد.

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 8  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  1,200 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 8 امتیاز که برابر است با 1,200 تومان

7,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

روش کاشت هسته زیتون (Olive)

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

درخت زیتون از خانواده‌ی گیاهان "زیتونیان" است که گیاهی بومی مناطق ساحلی مدیترانه محسوب می‌شود.درخت زیتون زیبایی بخش هر حیاط و فضای دکوراسیون داخلی است و به راحتی از کاشت بذر(هسته‌ی داخل میوه زیتون) حاصل می‌شود

یافتن بذر تر و تازه‌ی زیتون، خیلی دشوار است، چون در خواربارفروشی‌ها بیشتر زیتون های فراوری شده به فروش می‌رسند که مناسب جوانه زنی نیستند. بذرهای تازه‌ زیتون را در خاک غنی یک گلدان بکارید و از آموزش های این مقاله برای پرورش درخت زیتون استفاده کنید.

درخت زیتون از خانواده‌ی گیاهان "زیتونیان" است که گیاهی بومی مناطق ساحلی مدیترانه محسوب می‌شود.درخت زیتون زیبایی بخش هر حیاط و فضای دکوراسیون داخلی است و به راحتی از کاشت بذر(هسته‌ی داخل میوه زیتون) حاصل می‌شود. نکته‌ی قابل‌توجه این است که بیشتر درختان زیتونی که از پرورش هسته حاصل می‌شوند، درخت میوه خوبی نشده و بیشتر به عنوان درختی زینتی کاشته می‌شوند.

دستورالعمل

ظرفی کم عمق را با یک لایه‌ی نازک کود گیاهی پوشانده و بعد هسته زیتون را روی آن قرار دهید. سپس با یک آبپاش این مخلوط را خوب مرطوب کنید.

مخلوط را نم دار (نه خیس) نگه‌دارید و  در جایی گرم  و آفتابی قرار دهید. ممکن است چند هفته زمان ببرد تا جوانه زنی آغاز شود. در طی این مدت باید صبور بوده و شرایط جوانه زنی را با ایجاد حرارت مناسب و آبیاری منظم، فراهم کنید.

به محض آنکه بذرها جوانه زدند، آن‌ها را به داخل یک گلدان  با خاکی شنی که زود هم خشک می‌شود جابه‌جا کنید. برای تهیه‌ی خاک بهینه، 1 قسمت خاک معمولی گلدان را با 3 قسمت خاک کاشت کاکتوس مخلوط‌کنید. اضافه کردن شن به این مخلوط کیفیت را ارتقا می‌دهد اما نباید این شن اضافی بیش از 5 درصد خاک نهایی را تشکیل دهد.

جوانه را خوب آب داده و آنرا در جایی آفتابی و گرم قرار دهید. در مراحل ابتدایی، حتی اگر هوای بیرون نیز گرم و مطلوب است، بهتراست برای محافظت از گیاه، آن را داخل منزل پرورش دهید.

زمانی که گیاه شروع به رشد می کند، برگ‌های پایینی آن را هرس کنید؛ این کار باعث تقویت رشد صعودی شده و به جای ایجاد یک درختچه، یک درخت ایجاد می کند.

فقط زمانی به گیاه خود آب دهید که با تماس دست با خاک گیاه احساس خشکی کنید. همچنین محیط رشد را همچنان گرم و مرطوب حفظ کنید.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

نکته‌ها و هشدارها

در صورتی که در محیطی گرم زندگی نمی کنید، درخت زیتونتان را به فضای باز منتقل نکنید. سرمای یخ بندان و درجه حرارت پایین زمستان، می‌تواند سرسخت‌ترین درختان زیتون را از پا درآورد. در زمان جوانه زنی،بهتر است تعداد بذر بیشتری آماده جوانه زنی کنید تا هم درختان زیتون متنوع تری داشته باشید و هم این که بتوانید سالم‌ترین‌ جوانه ها را به عنوان نمونه برای کشت‌های بعدی جدا کنید.

درختان زیتونی که حاصل پرورش بذرها هستند، به ندرت میوه‌ای که ارزش مصرفی داشته باشد، تولید می‌کنند. اگر شما دوست دارید که از میوه‌ی درختتان استفاده کنید، لازم است که از تکنیک های پیوند زدن برای بارور کردن درختتان  استفاده کنید.
روش كاشت درخت زيتون توسط بانوان در حياط منازل

 خاستگاه درخت زيتون سرزمين ايران مي باشد . اين درخت ده تا پنج هزار ساله بوسيله يونانيان از خاستگاه اوليه اش ايران به يونان و ديگر كشورهاي مناطق مديترانه برده و كشت وتكثير شد زيرا اب و هواي مديترانه براي رشد اين گياه مانند ايران كاملا مساعد بود. شهرستان ساوه سالي با هفت صد و پنجاه هزار تن توليد محصول زيتون يكي از مهمترين توليد كنندگان زيتون ايران مي باشد. البته اميدوارم از اين زيتون هايي كه توليد ميشود در سطح شهر و مغازه ها نيز يافت شود و همه شهروندان به ان دسترسي داشته باشند.
خواص درماني زيتون بي نظير است. در قران خداوند به زيتون سوگند ياد ميكند، زيرا اين ميوه زندگي بخش و سلامت بخش است. پزشكان در شمارش مزايا و فوايد اين ميوه همه مشترك الراي هستند. شايد حكمت هاي بسياري در اين ميوه نهان است كه به تحقيق و كاوش بيشتر نياز دارد. بر ان شدم كه خانم هاي خانه دار نيز از اين موهبت يعني كاشت درخت زيتون برخوردار باشند و به آساني باعچه منزل را به اين ميوه مقدس اختصاص دهند تا افراد خانواده شان به اساني از محصول خوب ان برخوردا شوند. زيتون علاوه بر سلامتي براي زيبايي پوست نيز حائز اهميت است. براي كساني كه منزلشان حياط داشته باشد، ميتوانند براحتي به كشت زيتون بپردازند، براي كساني كه آپارتمان نشين هستند، بالكن مكان مناسبي است، براي كساني كه پشت بام بي مصرف و عاطل باطل دارند در صورت ايزوله نمودن بخشي و استفاده از سيني گلدان ميتوانند به اساني چندين درخت زيتون را در انجا كشت داده و تمام اهل خانواده در طول كل سال از محصول ان بهره مند شوند و با كنسرو كردن ان در اب نمك تمام سال از اين نعمت به وفور بهره مند شوند

ميوه زيتون پس از برداشت بايد بسرعت از هسته ان جدا شود تا امكان گنديدن و خراب شدن از بين برود. زيرا اين ميوه پس از برداشت اگر با روش انبارداري نگهداري شوند دچار قارچ شده و گنديده ميشوند. براي كاشت دانه هاي زيتون ان را بايد از گوشت جداكرد.
زمين هاي مساعد كشت زيتون ، زمينهايي هستند كه خاك نرم ورسي و شني هواخور داشته و پ . هاي خاك بالاتر از هفت نباشد

روش كاشت هسته زيتون:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

زمان كاشت هسته زيتون بستگي به ميزان گرما محيط دارد. مقداري زيتون رسيده را برداشته و هسته ها را از گوشت ان جدا كرده. بهترين راه اين كه انها را ميل بفرمايئد بعد هسته ها را در ظرفي تو گودريخته شستشو دهيد . بعد هسته ها را زيرافتاب گرم و داغ خشك نمائيد تا هيچونه قارچي روي هسته زيتون ها ايجاد نشود. براي احتياط اين دانه ها را به چند شكل ميتوانيد ضد عفوني نمائيد. حتما بايد دانه هاي رسيده زيتون را براي كاشت انتخاب نمائيدتا جوانه توليد شود.براي ضدعقوني كردن زيتون از قارچ و افت ها ميتوانيد انها را در مايع سركه ريخته با دست تكان داده بعد انها را شستشو داده و براي كاشت استفاده نمائيد. سركه قارچ ها را از بين ميبرد ولي روش بهتر استفاده از روش حرارتي است كه نه تنها قارچها را از بين ميبرد بلكه انگلهاي احتمالي را نيز از بين برده و هسته ميتواند بشكل مناسب رشد نمايد و از گزند قارچ و انگلها در امان باشد.
براي حفاظت هسته مورد نظر از خطر قارچ و آفات ديگر ميتوان ان را بمدت 15 دقيقه درقابلمه شيشه اي كمي مرطوب درداردرون محفظه فر اجاق گاز و يا درميكرووله در 160 درجه قرار داد. در قابلمه نبايد سفت بسته شود. بعد از مرحله قارچ كشي دانه ها براي رشد در خزانه اماده ميشوند. ميتوان قبل از كاشت چند ساعت دانه ها را در اب تصفيه شده خيساند تا براي كاشت مقداري مرطوب باشند. بطور مثال ميتوانند با اين روش سي چهل جوانه زيتون به شكل تك تك در قوطي هاي كوچك خالي ماست پرورش دهيد و اين مجموعه خزانه زيتون شما را تشكيل ميدهند. يعني براي هر جوانه به يك قوطي خالي كوچك ماست نيازمند هستيد. البته گلدان هاي پلاستيكي به قطرسه چهار سانتي متري نيز در گلفروشي ها يافت ميشود كه براي اين كار مناسب هستند ولي بايد براي تهيه ان مقداري هزينه صرف نمائيد.ولي اين قوطي هاي خالي كوچك ماست هزينه اي در بر ندارند. . در هر قوطي كوچك ماست فقط يك دانه كاشته ميشود. نوك هسته بايد رو به بالا باشد تا دانه بخوبي رشد نمايد. قوطي ها را با مقداري خاك رسي و شني پر كرده بعد هسته زيتون را در عمق نيم و يا يك سانتي متر قرار ميدهيم. قبل از كاشت وقرار دادن هسته زيتون در هر ظرف ماست مقداري اب ولرم به روي خاك بريزيد تا خاك رطوبت لازم را دارا باشد.
بعد اين قوطي هاي كوچك ماست( به نسبت نياز از ده تا بيست و يا شايد سي به بالا را) كه حاوي خاك و هسته زيتون است را در فضاي گرم و افتاب گير و كمي سايه دار قرار دهيد. وقتي جوانه ها شروع به سر زدن و رشد كردن بايد انها را در بخش بسيار افتاب گير قرار دهيد زيرا اين گياه به افتاب بسيارنيازي دارد.

آبياري:

قوطي هاي ماست محتوي دانه شما بايد مرتب مرطوب باشد ولي نبايد خيلي خيس باشد تا هسته زيتون دچار پوسيدگي و خفگي نشود. براي همين منظور از ظروف خالي اسپره وار ( براي اين منظوراز ظروف شيشه پاك كن خالي كه داراي دگمه و بخش اسپره هستند استفاده كنيد)براي آبياري ملايم و تدريجي استفاده كنيد. تا هميشه خاك روي دانه مرطوب شده و رطوبت بتدريج به هسته برسد. كافي است فقط با نوك انگشت خاك را لمس نمائيد. اگر در اين بررسي انگشت شما مرطوب شد. ميتوانيد مطمئن شويد كه به ابياري نياز ندارد. هر روز ميتوانيد با اين بازرسي به ميزان رطوبت خزانه تان اگاه شويد و به موقع انها راآبياري كنيد. خزانه جوانه ها را در مرحله جوانه زدن نبايد كود دهيد. بعد از گذشت دو ماه ميتوانيد از كودهاي مايعي بسيار بسيار رقيق شده هفته اي يكبار براي كود دهي خزانه استفاده كنيد. جوانه ها بعد از دوسال با كودهاي شامل برگ هاي خشك شده هفته اي يك بار كوددهي ميشوند . به مدت چهار تا شش هفته و يا كمي بشتر جوانه ها ظاهر ميشوند. بعد از اينكه جوانه ها رشد كرده و سر زدن لازم است محل اين جوانها تغيير يابد. براي اين منظور از گلدانهاي مناسبي استفاده ميشود و به تعداد خزانه بايد گلدان تهيه نمائيد. اين جوانه ها را با خاك با احتياط از قوطي ماست در اورده و كافي است كه با انگشت كمي قوطي ماست را فشار دهيد تا اين گياه اوليه با خاك و ريشه براحتي خارج شود. احتياط لازم است تا ريشه هاي طرد شكسته نشوند. هر گلدان را با مقدار كافي خاك رسي شني اماده كرده و در ميان خاك گلدان را با دست گود كرده و اين جوانه رشد يافته همراه با خاك كه به شكل يك كاموا كلاف شده است را در وسط گلدان به آرامي قرار داده و اطراف ان را با خاك بشكل ملايم مي پوشانيد و آنرا ابياري كرده و دربخش اقتاب گير حياط منزل قرار ميدهيد. همانطور كه گفته شد در مراحل رشد بايد اين گياه را مرطوب نگه داريد تا خوب رشد كند. بعد از مدتي كه درختچه ها خوب رشد كردند و دو ساله شدند ميتوانيد انها را به باغچه منزلتان بخش افتاب گير انتقال داده و بروش اوليه يعني اينكه دقت فرمائيد ريشه ها به هيچ وجه اسيب نبينند. به همين دليل نهال را همراه با خاك در اورده و به آرامي و دقت در گودالي كه قبلا اماده نموده ايد و ته گودال را با مقداري كود برگي و آب پر نموده ايد بكاريد بعد از كاشت روي ان را با خاك رس و شني همراه با كود برگ بپوشانيد و با دست كمي فشار دهيد. بعد مقداري اب به پاي درخت بريزيد.

مکان احداث باغ
نقش دما:

زیتون درمناطقی بهترین عملکرد وبهترین کیفیت را خواهدداشتکه دارای زمستانهای معتدل وتابستانهای خشک وطولانی یباشددراین شرایط میوه ها امکان رسیدن پیدا می کنند.

زیتون درختی است نیمه گرمسیری وبنابراین به یخبندانهای شدید حساس است اما این حساسیت دردوره های مختلف رشد گیاه فرق می کند.آگر درجه حرارت هوا دردوره استراحت گیاه بتدیج کاهش یابد حتی اگر به 13- درجه سانتیگراد هم برسد خسارت واردشده به درخت قابل توجه نخواهد بوداگر درهمین زمان درجه حرارت بطور ناگهانی کاهش یابد ممکن است به نابودی گیاه منجر شود.

شاخه های بارده درخت دردرجه حرارتهای 5-سانتی گراد ممکن است ازبین برود ویخبندانهای کوتاه مدت ناگهانی موجب ایجاد سوراخهای کوچکی برروی شاخه های میوهده خواهدشد.وضمینه را برای حمله باکتری گره زیتون فراهم می آوردکه موجب از بین رفتن بافت صدمه دیده خواهد شد.

اولویت بندی سازگاری زیتون با دما:

متوسط درجه حرارت سالیانه:

خیلی مناسب:۱۸-۱۶

مناسب:۱۶-۱۵ و۲۰-۱۸

نسبتا"مناسب:۱۵-۱۴ و۲۲-۲۰

مناسبت کم :۱۴-۱۳ و ۲۴-۲۲

غیرمناسب:<۱۳ و>۲۴

متوسط حداقل دما (سانتی گراد)

خیلی مناسب:۱-تا۲- و۱-تا۰

مناسب:۲-تا۴-  و۲تا۰

نسبتا" مناسب:۶-تا۴- و۴تا۲

مناسبت کم:۸- تا ۶- و۶تا ۴

غیرمناسب:>۶ و<۸-

تهیه قلمه زیتون:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

براي تهيه قلمه وكشت آن  مراحل زير با يد انجام شود:

 1. تغذيه مناسب درختان مادري:   تهيه قلمه درزمان مناسب از رشد گياه كه معمولا"، آخر تابستان لغايت اواسط بهار (درمناطق شمال) قلمه ها بايستي از قسمت مياني شاخه هاي سال جاري درختاني كه در سال off  است تهيه گردد.ايجاد خراش درقاعده قلمه ها سبب افزايش درصد ريشه زايي خواهد شد.
 2. ضدعفوني قلمه هاي آماده با سموم  قارچ كش مناسب
 3. استفاده از غلظت مناسب هورمون  : IBAبراي ارقام سهل ريشه زا 3000ppm  ، نسبتا"،سخت ريشه زا 3500 ppm به مدت 5 ثانيه قرار داده شود.قابليت ريشه زايي هررقم با اندازه گيري تعداد ريشه وطول ريشه پس از 60روز كشت در شرایط مسيت اندازه گيري مي شود.
 4. استفاده از سيستم پاگرما دربستر ريشه زايي 24-20 درجه سانتیگراد تعادل دما بين بستر كشت وفضاي گلخانه(هواي گلخانه 10 درجه خنك تر باشد)
 5. آبياري با آب EC  كمتر از 2000 ودور مناسب (آب با EC  بيش از 2400 ميكروموس بر سانتي متر سبب رسوب املاح برروي جوانه ها شده وباعث نكروز شدن آنها ودر نهايت منتج به خشكيدگي قلمه ها ميشود).
 6. تغذيه قلمه ها با محلول پاشي بويژه كود پتاسه
 7. مقاوم سازي قلمه هاي ريشه دار با تنظيم دور آبياري
 8. انتقال به بستر خاكي وگلدان: با شروع تغييررنگ ريشه ها به قهوه اي قلمه ها قابل انتقال به گلدان مي باشدزمان انتقال قبل از شروع فصل گرم مي باشد.استفاده از خاك گلدان سبك(مخلوط 1:1 ماسه، خاك، پرلايت) وآبياري ميست درگلخانه حدواسط
 9. آبياري گلدانها: درهفته اول هرروز
 10. تغذيه برگي نهالها با كودهاي ازته وريز مغذيها
 11. كنترل آفات وبيماريها: كنه اريوفيد باعث بد شكل شدن برگهاي زيتون مي گردد.

دانستنيهاي اوليه براي مديريت كشت زيتون

انتخاب منطقه  براي كشت زيتون:

منطقه انتخابي بايستي طوري انتخاب شود كه نياز سرمايي درخت تامين گردد، دقت در مورد حداقل سرماي مطللق زمستانه، مناطق داراي سرماي  12- انتخاب نگردد.درميانگين حداكثر دما براي دوره گلدهي 25 درجه ورشد ونمو ميوه 35 درجه ضروري مي باشد. هرچند زيتون تا دماي ۴۵ درجه رانيز تحمل خواهد نمود.

ارتفاع از سطح دريا :

متناسب با عرض جغرافيايي تغيير مي كند. زيتون در مناطق شمالي كشور 800متر ودرجنوب تا 1200 متر قابل كشت است.

شيب زمين:

اراضي با شيب جنوبي وجنوب غربي درمناطق سرد و حداكثر شيب اراضي 25%  بايستي باشدمگراينكه ازروش تراس يااز سيستم مشابه استفاده شود.از انتخاب زمينهاي پست بااحتمال تجمع سرما وبا زهكشي نامناسب وبا خاك شور بايد اجتناب كرد.

خاك:

خاكهاي شني لومي براي احداث باغ مناسب است.از نظر بافت، PH، ميزان بي كربنات موادآلي، ميزان ماكرووميكروها بايستي بايد آزمايش شود.درشرايطي كه مواد آلي خاك كمتر از 1%درشرايط ديم وكمتر از 2% درشرايط آبي باشد بايستي خاك با ماده آلي تقويت گردد.براي اجتناب از عوامل بيماريزاي خطرناك يويژه ورتيسيليوم ونماتد بايستي خاك ازمايش گردد.دراراضي كه قبلا، گياه ميزبان ورتيسيليوم كشت شده با يد از كشت اجتناب نمودضدعفوني شيميايي خاك به هيچ وجه توصيه نمي شود.

بارندگي و آبهاي تحت الارضي:

درمناطقي كه بارندگي درتابستان ندارد درختان زيتون بايد آبياري شود.ريشه زيتون به شدت به بالابودن آبهاي تحت الارضي حساس مي باشد.

سابقه كشت:

با مراجعه به سوابق كشت وكار دراتخاذ تصميم براي كشت محصول مفيد خواهد بود.

اگر محصولاتي مانند گوجه فرنگي ولوبيا كه موجب افزايش بيماري ورتيسيليوم مي شود قبلا" درزمين موردنظر كشت شده باشد، آن زمين بايد ضدعفوني گردد.

آماده سازي زمين:

تسطيح زمين ، بويژه براي موادي كه آبياري بصورت جوي –پشته انجام مي شود، انجام شخم عميق براي افزايش وبهبود زهكشي خاك واز بين بردن لايه سخت در عمق زمين

مناطق کشت:

مناطق منجیل ، شیراز ٬گرگان کاملا منطبق با نیاز اکولوژیکی این گیاه می باشد. اما در مناطق صفی آباد دزفول و سر پل ذهاب حد اکثر دما 5-6 درجه بیش از حد نرمال می باشد. فاکتور محدود کننده کشت زیتون در مناطق قم و ساوه  وقوع سرما کشنده با دمای کمتر از 10- درجه می باشد.
متوسط میزان بارندگی در مناطق کشت زیتون بسیار متغیر میباشد.بطوریکه این مقدار در قم 158 میلیمتر و در گرگان 560 میلیمتر میباشد. توزیع بارندگی بیشتر در فصل زمستان و بهار می باشد.

برچسب ها