دانلود آموزش آفات، بيماري ها و علف هاي هرز برنج نمایش بزرگتر

دانلود آموزش آفات، بيماري ها و علف هاي هرز برنج

دانلود آموزش آفات، بيماري ها و علف هاي هرز برنج

آفات در درجه اول كه به برنج خسارت وارده كرده و باعث كاهش محصول مي‌گردند شامل كرم ساقه‌خوار، شب پره يك نقطه‌اي، سر خرطومي، زنجره، كرم سبز برگ‌خوار، مگس خزانه بوده و آفات درجه دوم برنج شامل سن، تريپس، گنجشك، ملخ، مگس گالزاي ساقه برنج و آبدزدك مي‌باشند.

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 5  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  750 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 5 امتیاز که برابر است با 750 تومان

4,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

آفات مهم مزارع برنج كشور:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

مقدمه:

برنج از مهم‌ترين غذاي اصلي مردم كشور محسوب مي‌شود و از نظر اهميت بعد از گندم در مرحله دوم قرار دارد. بر اساس آمار وزارت كشاورزي سطح زيركشت اين محصول در كشور حدود ششصد هزار هكتار است، محصول برنج هر ساله، مورد حمله آ فات متعدد و مهمي قرار مي‌گيرد. در نتيجه هر ساله كشاورزان وادار به مصرف هزينه‌هاي زياد جهت كنترل آن‌ها مي‌شوند.

چكيده:

آفات در درجه اول كه به گياه خسارت وارده كرده و باعث كاهش محصول مي‌گردند شامل كرم ساقه‌خوار، شب پره يك نقطه‌اي، سر خرطومي، زنجره، كرم سبز برگ‌خوار، مگس خزانه بوده و آفات درجه دوم برنج شامل سن، تريپس، گنجشك، ملخ، مگس گالزاي ساقه برنج و آبدزدك مي‌باشند. در استان‌هاي شمالي كشور، مهمترين و اصلي‌ترين آفتي كه به برنج آسيب رسانده و همه ساله باعث كاهش محصول به مقدار زياد مي‌گردد، كرم ساقه‌خوار برنج است.

كرم ساقه‌خوار برنج: chilo suppressalis walker

كرم ساقه‌خوار برنج حشره‌اي است كه اولين بار در سال 1863 در دنيا شناخته شد. اين پروانه در ايران نيز اولين بار در شهريور ماه 1351 در مزارع تنكابن (شهسوار) و رامسر طغيان كرد و پس از ورود اين آفت در شهريور 1351 كارشناسان كشاورزي كوشش‌هاي زيادي را جهت كنترل آن انجام دادند تا مانع اشاعه آن به مناطق ديگر گردد، اما متأسفانه نتيجه مثبتي حاصل نشد.
مناطق انتشار:

براي اولين بار در سال 1906 از اين حشره به عنوان يكي از خطرناك‌ترين آفات برنج در دنيا نام برده شد. اين آفت در كشورهايي از قبيل: ژاپن، تايوان، استراليا، برمه، بنگلادش، چين، هند، ايتاليا، كره، مالزي، نپال، فيليپين، اسپانيا، تايلند، مصر، سري‌لانكا، ويتنام، كامبوج، پرتقال وجزاير هاوايي شيوع دارد. در ايران نيز اين آفت در تمام مناطق برنج‌كاري استان‌هاي گيلان و مازندران وجود دارد. خسارت كرم ساقه‌خوار در ايران در سال‌هاي اول طغيان آن، به دليل عدم آشنايي با زندگي آفت و عدم اجراي روش صحيح مبارزه، به قدري زياد بود كه در موارد زيادي كشاورزان از برداشت محصول خود صرفنظر كردند.

موفولوژي (شكل شناسي):

پروانه‌هاي ماده به رنگ زرد روشن و يا متمايل به قهوه‌اي و پروانه‌هاي نر تقريباً خاكستري هستند. در هر دو جنس رنگ بال‌هاي عقبي سفيد بوده و روي بال‌هاي جلويي چند لكه نقره فام وجود دارد. طول بدن از 10 تا 13 ميلي‌متر متغير بوده و عرض پروانه‌هاي نر با بال‌هاي باز 20 تا 32 ميلي‌متر و پروانه‌هاي ماده تا 30 ميلي‌متر مي‌رسد. تخم‌هاي تازه گذارده شده سفيد متمايل به زرد بوده كه به مرور خاكستري و سپس به تيره تغيير رنگ مي‌دهند. تخم‌ها در امتداد رگبرگ ها گذارده مي‌شوند.

لارو:

بدن لاروها به رنگ قهوه اي متمايل به خاكستري بوده و در لاروهاي مسن كپسول سر داري رنگ قهوه‌اي تيره مي‌باشد و در ساير سنين زرد متمايل به قهوه‌اي است. در پشت لارو 5 نوار طولي قهوه‌اي رنگ وجود دارد. عموماً طول لاروهاي كامل 26 ميلي‌متر و عرض آن‌ها 7/2 ميلي‌متر است.

شفيره:

طول شفيره 12 تا 15 ميلي‌متر و قطر آن 5/2 تا 5/3 ميلي‌متر بوده و رنگ آن از قهوهاي روشن به قهوه‌اي تيره تبديل مي‌شود. يك سوم انتهاي شفيره به طرف پشت خميده است و دو زايده قلاب مانند نيز در انتهاي بدن شفيره مشاهده مي‌شود.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

زيست‌ شناسي و طرز خسارت:

كرم ساقه‌خوار كه به ساقه برنج حمله مي‌كند، در زمستان به صورت لارو كامل در داخل ساقه‌هاي خشك برنج و يا علف‌هاي هرز اطراف مزارع به سر مي‌برد. در اوايل ارديبهشت هنگامي كه درجه حرارت حداقل 10 درجه سانتي‌گراد باشد، شفيره‌ها در داخل ساقه‌هاي باقي‌مانده برنج سال قبل و يا علف‌ها هرز مزرعه در اطراف سوراخهاي ايجاد شده توسط لاروها تشكيل مي‌گردد. مدت شفيرگي بسته به درجه حرارت محيط متفاوت بوده و بين 6 تا 12 روز متغيير است. به طور متوسط حدود 10 روز بعد، يعني حدود 20 ارديبهشت (گيلان) اولين پروانه‌ها ظاهر مي‌شوند و در اواسط خرداد به حداكثر مقدار خود مي‌رسند. اين پروانه ها شب پرواز بوده و بيشترين فعاليت آن‌ها در ساعت 9 شب مي‌باشد. پروانه‌هاي نر و ماده 24 ساعت پس از خروج جفت‌گيري مي‌نمايند و تخم‌هاي خود را به صورت دسته‌هاي 3 تا 250 عددي روس ساقه يا قسمت‌ رويي و يا زيرين برگ‌هاي فوقاني، برگ‌هاي پاييني و يا زمين‌هاي اصلي مي‌گذارند. عمر پروانه‌ها حداكثر يك هفته مي‌باشد و در اين مدت به طور متوسط 230 عدد تخم، توسط هر پروانه گذارده مي شود. تفريخ تخم ها در درجه حرارت حداقل 10 تا 12 درجه سانتي‌گراد به مدت 5 تا 11 روز، بسته به درجه حرارت محيط انجام مي‌گيرد.
لاروها پس از تفريخ، در ابتداي مختصري از پارانشيم برگ تغذيه نموده و سپس از محل غلاف با ايجاد سوراخ، وارد ساقه مي‌شوند و با تغذيه از درون ساقه باعث خشكيدگي جوانه‌هاي مركزي برنج مي‌گردند و به تدريج كه لاروها رشد مي‌نمايند، ساقه‌هاي اطراف را نيز آلوده مي‌نمايند. لاروهاي كامل قبل از تبديل شدن به حالت شفيره، براي خروج پروانه از ساقه، سوراخ بزرگي در آن ايجاد مي‌نمايند. لاروها پس از 21 تا 37 روز تبديل به شفيره شده و هفت روز بعد پروانه‌هاي نسل دوم از آن خارج مي‌گردند كه اين موقع حدود اواسط تير ماه در استان گيلان است.

كرم‌ ساقه‌خوار در سال، 2 تا 3 نسل دارد. موقع ظهور اين نسل در استان گيلان به شرح زير است:

نسل اول: از بيستم ارديبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه ظاهر مي‌شود (زمان نشا كاري)

نسل دوم: از اواسط تير ماه شروع و در اواخر تير تا اوايل مرداد ماه به حداكثر مي‌رسد (زمان خوشه دادن).

نسل سوم: اين نسل اغلب در هنگام برداشت برنج ظهور مي‌نمايد.

نسل دوم و حتي نسل سوم در ارقام ديررس برنج كه همزمان با خوشه كردن و گل دادن برنج است، پديد مي‌آيد كه در اين صورت باعث عدم تشكيل خوشه شده و در نتيجه خوشه‌ها (پانيكول) خشك مي‌شوند. در اين صورت پانيكول‌هاي برنج به رنگ سفيد درمي‌‌آيند كه اين حالت را white heads مي‌گويند.

اگر جمله آفت ديرتر اتفاق افتد، يعني در مرحله شروع تشكيل دانه بوده و منجر به سفيد شدن پانيكول‌ها نگردد، در اين صورت باعث لاغري دانه‌ها گرديد و اين نوع برنج‌ها در هنگام برنج‌كوبي شكسته شده و از كيفيت محصول به دست آمده كاسته مي‌شود. نسل‌هاي اول آفت نيز به نشاء‌هاي برنج حمله نموده و باعث خشكيدگي برگ‌هاي مياني نشاء‌ها در مراحل اوليه رشد برنج مي‌گردند.

گاهي اوقات نيز حمله آفت در پايان فصل رويشي اتفاق مي‌افتد كه در اين صورت ساقه‌هاي آلوده در صورت وزيدن باد شكسته شده و نابود مي‌شوند.

مبارزه:

طبق نظر كارشناسان اصلاح ذر و نهال، استفاده از ارقام زودرس جهت كشت و همچنين استفاده از پلاستيك يا نايلون براي پوشش خزانه (جهت زودتر رسيدن نشاء) در كاهش خسارت آفت بسيار مؤثر است. روش‌هاي ديگري كه در جهت كنترل كرم‌ ساقه‌خوار پيشنهاد مي‌شوند، عبارتند از:

بريدن ارتفاع پايين‌تر ساقه در موقع درو، نگه‌داري بيشتر پانيكول‌هاي بريده شده در معرض آفتاب، سوازانيدن بقاياي محصول، از قبيل كاه و كلشن، انجام شخم با تيلر در دو جهت عمود بر هم، آب تخت كردن مزرعه، نابودي علف‌هاي هرز حاشيه مزارع، بازديد به طور مستمر، دقت در عدم انتقال نشاء‌هاي آلوده به كرم‌ ساقه‌خوار (تخم) به مزرعه يا زمين اصلي و استفاه از تله‌هاي نوري پس از ظهور پروانه‌ها.
از روش‌هاي مؤثر ديگر، روش بيولوژيك است.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

براي مبارزه شيميايي با كرم ساقه‌خوار برنج، سموم زير توصيه مي‌گردد:

1- ليندين:

اين سم داراي فمولاسيون 25% wp بوده و مي‌توان آن را به مقدار 5 كيلو در هكتار مصرف نمود. بهترين زمان مصرف سم 5-4 روز قبل از نشاء‌ كاري برنج است.

2- فنيتروتيون:

فرمولاسيو آن به صورت 50 % ec مي‌باشد.
اين س را يك تا دو نوبت طبق اطلاعيه، يعني 5-4 روز قبل از نشاءكاري در سطح شاليزار محلول پاشي مي‌نمايند و مقدار مصرف آن 5/1 ليتر در هكتار است.

3- ديازینون 10% :

اين سم به صورت گرانول 10% مي‌باشد. مقدار مصرف آن 15 كيلوگرم در هكتار، در يك يا دو نوبت قبل از نشاء‌كاري است.

4- ديازينون 5% :

اين سم به صورت گرانول 5 % مي‌باشد. از اين سم به ميزان 40 كيلوگرم در هكتار قبل از نشاء‌كاري استفاده مي‌شود. در نوبت دوم نيز طبق نظر كارشناس مبارزه انجام مي‌گيرد و يا اين‌كه مي‌توان از 20 كيلوگرم گرانول 10% استفاده نمود.

5- فسفاميدون:

اين سم به صورت 50 % sl (مايع قابل حل در آب) بوده و مقدار مصرف آن 5/1 ليتر در هكتار، قبل از نشاء‌كاري است.

6- كارتاپ:

اين سم به صورت گرانول 4% بوده مقار مصرف آن 30 كيلوگرم در هكتار قبل از نشاء برنج است.

 

شب پره يك نقطه‌اي برنج pseudaletia unipuncat howorth

مناطق انتشار:

اين آفت اولين بار در سال 1341 در مزارع برنج‌كاري شلمان و چند منطقه ديگر گيلان مشاهده و شناسايي شد و هم‌ اكنون در اكثر مناطق برنج‌كاري گيلان و مازندارن گسترش دارد. اين آفت در كشورهايي نظير عراق، افغانستان، پاكستان، اسراييل، هندوستان، گينه، ژاپن، چين، فرانسه، آمريكا، انگلستان، استراليا و… شايع است.

مرفولوژي:

طول پروانه، در انواع نر و ماده متفاوت بوده و از 13 تا 5/17 ميلي‌متر متغيير است. طول بدن ماده كمتر بوده ولي عرض بدن آن‌ها بيشتر از نر‌ها مي‌باشد. رنگ بدن قهوه‌اي خاكستري يا زردخاكستري است. بال‌هاي رويي به رنگ خاكستري مايل به زرد تا قهوه‌اي روشن بوده و اين شب پره داراي شاخك‌هاي نخي شكل است. تخم‌ها به قطر 5/0 تا 6/0 ميلي‌متر گرد، داراي نقش‌هاي مشبك تيره رنگ هستند. لاروها به طور متوسط 5/36 ميلي‌متر طول دارند و به رنگ زيتوني تيره هستند.

زيست‌ شناسي و طزر خسارت:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

اين حشره زمستان را به صورت لارو در خاك مي‌گذراند.
پروانه‌ها شب پرواز بوده و از شيره گل‌ها و ترشحات شپشك‌هاي گياهي تغذيه مي‌نمايند. اين آفت در استان گيلان داراي 3 تا 4 نسل است. در اين استان حداكثر پروانه‌هاي نسل اول در مرداد ماه و طغيان لاروهاي نسل دوم در شهريور ماه ديده شده است و در اواخر شهريور پس از مهاجرت به محل‌هاي زمستانه به صورت لارو يا شفيره زمستان‌گذراني مي‌نمايند. اين آفت از شاخ و برگ برنج تغذيه مي‌نمايد. لاروهاي نسل اول اين آفت پانيكول‌هاي برنج را مورد حمله قرار داده و بر اثر تغذيه از گلوم و گلومل و حتي خود دانه‌ها موجب قطع و ريزش دانه‌ها مي‌گردد. در استان گيلان در اوايل شهريور ماه اين آفت بيشترين خسارت را وارد مي‌نمايد.

مبارزه:

چون شب پره تك نقطه‌اي برنج پروان شب پرواز است و نسبت به نور گرايش مثبتي داشته لذا مي‌توان در شب با استفاده از تله‌هاي نوري آن‌ها را شكار نمود. عمليات ديگري كه مي‌توان جهت كنترل خسارت اين آنفت انجام داد عبارتند از:
ايجاد گودال‌هايي كه در مسير حمله لاروها از يك قطعه به قطعه ديگر، پخش طعمه مسموم و يا گردش پاشي، سوازانيدن و از بين بردن علف‌هاي هرز اطراف مزرعه برنج در خرداد ماه و استفاده از سموم فسفر و كلره و روش بيولوژيك.

سر خرطومي برنج hydronomus sinuaticollis faust

مناطق انتشار:

اين آفت اولين بار در سال 1348 از مزارع برنج ممسني فارس جمع‌آوري شده است. اين آفت در مزارع برنج‌كاري مارژلان تاشكند، تركنستان، افغانستان و نواحي هرات و سرابي گسترش دارد. در ايران نيز در استان‌هاي فارس و خوزستان مشاهده شده است.

مرفولوژي:

سر خرطومي برنج سوسكي است با بدن كشيده، تخم مرغي، سياه رنگ و روي آن داراي پولك‌هاي خاكستري روشن مي‌باشد.
طول حشره تقريباً‌ دو برابر عرض آن است. شاخك‌ها باريك بوده و در نزديك به انتهاي خرطوم آن متصل بوده و تخم‌ها داراي طول 7/0 و عرض 3/0 ميلي‌متر بوده و رنگ آن شفاف است. لاروها بدون پا و سفيد رنگ مي‌باشند. شفيره به رنگ شيري بوده است.

زيست شناسي و خسارت:

سر خرطومي برنج زمستان را به صورت لارو در عمق كم مزارع برنج به سر مي‌برد. حشره ماده پس از جفت‌گيري در اوايل تير ماه تخم‌هاي خود را در قسمت ريشه برنج مي‌گذارد. پس از گذشت چند روز اولين نسل آن در اواسط مرداد ماه ظاهر مي‌شود. اين سر خرطومي‌ها در اواسط شهريور ماه پس از مهاجرت به قسمت ريشه، جفت‌گيري نموده و در اواخر همين ماه شروع به تخم ريزي مي‌‌نمايد.
لاروهاي نسل دوم بيشتر از نسل اول بوده و لاروهاي اين آفت روي ريشه و داخل طوقه بسر مي‌‌برند، حشرات بالغ شب‌ها از برگ و روزها در پاي بوته از ساقه تغذيه مي‌نمايند.

مبارزه:

براي مبارزه با اين آفت، رعايت تناوب زراع و شخم عميق بعد از برداشت محصول در كاهش خسارت و تعداد آفت مؤثر است.
براي مبارزه با اين آفت، مي‌توان با سموم تيودان به مقدار دو در هزار، نواكرون به نسبت دو در هزار وليندين به ميزان دو در هزار سمپاشي نمود.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

زنجره برنج cicadella viridis

مناطق انتشار:

اين آفت اولين بار در سال 1340 مشاهدهد گرديد و در مزارع برنج‌كاري شمال كشور شيوع دارد.
مرفولوژي: طول اين حشره از 5 تا 9 ميلي‌متر متفاوت است. بدن حشره كشيده، باريك و سبز رنگ است. چشم‌ها بزرگ و به رنگ قهوه‌اي مايل به خاكستري و شاخك‌ها مويي شكل است. بال‌ها غشايي و نيمه شفاف و در قسمت انتها به طور خفيفي دودي بوده و رنگ شكم سبز رنگ است.

زيست شناسي و نحوه خسارت:

اين حشره، زمستان را به صورت تخم زير پوست درختان ميوه و در جاهاي مرطوب به سر مي‌برد. زنجره برنج با استفاده از خرطوم خود از شيره نباتي تغذيه مي‌نمايد و عوارضي از قبيل اختلالات فيزيولوژيكي، لكه‌هاي زرد يا قهوه‌اي روي برگ‌ها، حالت سوختگي در برگ و انتقال بيماري‌هاي ويروسي را ايجاد مي‌كند.

كرم برگ‌خوار سبز برنج naranga aenescens moorc

مناطق انتشار:

اين آفت اولين بار در سال 1350 در مزارع برنج مازندران مشاهده گرديد و هم اكنون در مناطق برنج‌كاري گيلان و مازندران شيوع دارد. اين آفت در كشورهايي نظير چين، هندوستان، ويتنام، فيليپين و ژاپن انتشار دارد.

مرفولوژي:

پروانه‌هاي ماده داراي رنگ روشن بوده و پروانه‌هاي نر به رنگ قهوه‌اي مايل به قرمز هستند. اندازه پروانه‌ها با بال‌ هاي باز 16 تا 20 ميلي‌متر است. تخم‌ها كروي شكل بوده و داراي شيارهاي عمودي منظمي مي‌باشند. لاروها داراي رنگ سبز علفي بوده و شفيره‌ها سبز رنگ بوده است.

زيست‌ شناسي و نحوه خسارت:

اين آفت زمستان را به صورت شفيره در غلاف، بقاياي برنج و يا روي خاك مي‌گذارند. تخم‌ها در اواخر ارديبهشت ماه در مدت 5 تا 6 روز تفريخ مي‌شوند.
دوره شفيرگي در ارديبهشت ماه 4 تا 6 روز مي‌باشد. لاروها عموماً در ساعات خنك روز و يا در هنگام شب از برگ‌ها تغذيه مي‌نمايند. به طوري كه تمام پارانشيم برگ را مصرف نموده و تنها رگبرگ وسط را باقي مي‌گذارند.

مبارزه:

براي مبارزه با اين آفت مي‌توان از دشمنان طبيعي اين آفت استفاده نمود. براي مبارزه شيميايي با اين آفت مي‌توان سموم فسفره را به كار برد. كارباريل با فرمولاسيون 85 % wp به ميزان 3-2 كيلوگرم در هكتار، ( به محض ظهور) همچنين ميتوان از سم تريكلروفن به ميزان 2/1 كيلوگرم در هكتار استفاده نمود.

مگس خزانه برنج ephydar afghanica dahl

منطقه انتشار:

اين حشره اولين بار در سال 1362 در مزارع برنج اصفهان جمع‌آوري گرديد.

مرفولوژي:

اين حشره، مگسي است كه روي بدن آن به وسيله كمي پودر خاكستري رنگ پوشيده شده است. پاها داراي رنگ زرد بوده و شكم به رنگ قهوه‌اي خاكستري مي‌باشد. لاروها استوانه‌اي شكل بوده و داراي 8 جفت پاي شكمي قلاب‌‌دار مي‌باشند. شفيره‌ها داراي دو جفت پاي شكمي قلاب مانند هستند كه به وسيله آن به ريشه‌هاي برنج در زانه مي‌چسبد.

زيست شناسي:

اين آفتدر شرايط مزرعه برنج در سال، چهار نسل دارد و دوره زندگي از مرحله تخم تا حشره كامل 16 تا 19 روز است.

مبارزه:

براي مبارزه با اين آفت مي‌توان آب خزانه را قطع نمود.

در صورت لزوم مي‌توان مزرعه را با سموم زير، در هفته اول تهيه خزانه سمپاشي نمود:

1- ليندين 25% wp (پودر وتابل): به ميزان 5 كيلوگرم در هكتار

2- تري كلروفن 80 % sp (پودر قابل حل در آب): به ميزان 1/2 ليتر در هكتار

3- كارباريل 85 % wp : به ميزان 3-2 كيلوگرم در هكتار

4- كارباريل 48 % l (مايع): به ميزان 4 ليتر در هكتار

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

علاوه بر آفات ياد شده، آفات زير نيز به برنج حمله نموده و به آن خسارت وارد مي‌آورند:

1- سن nezara viridula

2- تريپس lhrips oryzae

3- مگس گالزاي ساقه برنج pachydiplosis oryzae

4- آبدزدك gryllotalps africana

برچسب ها

مقالات مرتبط