Current PHP version: 5.6.40
فیلم آموزش هرس درختان میوه
هرس درختان میوه نمایش بزرگتر

فیلم آموزش هرس درختان میوه

مجوعه ای که در این آموزش گردآوری شده است: فیلم آموزش هرس درختان میوه

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 3  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  450 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 3 امتیاز که برابر است با 450 تومان

2,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

آموزش هرس درختان میوه

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

برای اینکه گیاهان تان در فصل رشد خود بهترین محصول را بدهند، باید آن ها را در مناسب ترین زمان هرس کنید.

در واقع، این کار فرآیند نسبتاً ساده ای است که به کمی دانش اولیه، کمی عقل سلیم و ابزار مناسب نیاز دارد.
قانون شماره یک هرس کردن این است که با طبیعت نجنگید. هنگام انتخاب بوته هایی که گل می دهند، با دقت اندازه نهایی گیاه و جای آن را در نظر بگیرید تا کارتان کمتر شود. هرس کردن باید شکل طبیعی گیاه را حفظ کند و کارایی آن را بالا ببرد نه اینکه با هرس کردن بخواهید اشتباهاتی را بپوشانید که در انتخاب گیاه یا جای او داشته اید. در هنگام هرس کردن، چوب های خشک و آسیب دیده یا جوانه های اضافی را جدا کنید، شکل گیاه را بهتر کنید یا جلوه های خاصی به آن بدهید، گیاهان پیر را دوباره جوان کنیدو موجب تقویت گل دهی، تولید میوه، یا ساقه ها و شاخ و برگ های رنگارنگشوید.

زمان هرس کردن

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

یک مثل قدیمی می گوید: )وقتی که چاقویتان تیز است، هرس کنید)، اما این تصور که هرس در هر زمانی نتیجه خوبی خواهد داشت، تصور غلطی است. به طور کلی، از هرس کردن هر گونه بوته گلده در اواخر تابستان یا پاییز بپرهیزید، زیرا این مساله می تواند باعث رویش جوانه های ظریفی شده کهدر سرما آسیب می بینند.
بوته هایی که در بهار گل می دهند، مانند یاس زرد (forsythia)، purple sandcherry، بادام گلدار، یاس بنفش ویاس درختی روی غده های فصل قبل شکوفه می دهند که گاهی اوقات به آن )شاخه قدیمی) گفته می شود. به عبارت دیگر، گل هایی که درماه های بهار امسال می بینیم، در واقع آخر تابستان گذشته رویده اند. برای به حداکثر رساندن میزان گل دهی سال آینده، بوته هایی را که در فصل بهار گل می دهند، درست بعد از شکوفه دادن هرس کنید.
بوته هایی که در تابستان و اوایل پاییز شکوفه می دهند، مانند بوته پروانه، رز شارون و ادریس روی غده های همین فصل یا )شاخه جدید) شکوفه می دهند، یعنی گل ها از زمانی که گیاه جوانه جدیدی زده است، روییده اند. این گیاهان باید درست در زمان شروع جوانه زنی در بهار هرس شوند.

فوت و فن هرس کردن گیاهان

کارتان را با ابزار تمیز، تیز و با کیفیت شروع کنید که مناسب هدف مورد نظرتان باشد. برای جلوگیری از احتمال شیوع بیماری بعد از هرس کردن هر گیاه، ابزارتان را با محلولی از سفید کننده کلردار یا الکل موضعی که به نسبت ۱ به ۱۰با آب رقیق شده است، تمیز کنید. بهتر است این مخلوط را در اسپری بریزید زیرا هم کاربرد بهتری دارد و هم از ریختن آن جلوگیری می شود.
خوب است بوته های گیاهان گل ده بالغ را هر ۲ تا ۳ سال یک بار هرس کنید. این کار به حفظ سلامت و توان گیاه کمک کرده و ظاهر آن ها را بهتر می کند.

نخست، هرگونه چوب مرده یا بیمار را جدا کنید. سپس ۲ تا ۴ ساقه از پیر ترین و بزرگ ترین ساقه ها را انتخاب کنید که در طرفین بوته فاصله یکسانی از هم دارند. هنگام جدا کردن ساقه های پیر، سعی کنید تا حد ممکن آن را نزدیک ته ساقه ببرید.
شاید لازم باشد که برخی از ساقه های جوان تر را نیز هرس کنید؛ از شاخه هایی که از هم دیگر عبور کرده اند یا به هم ساییده می شوند، شروع کنید وسپس آن هایی را هرس کنید که به نظر در جای خود قرار ندارند یا مرکز گیاه را شلوغ کرده اند. باید به گونه ای گیاه را هرس کنید که شاخه های پیر و جوان بزرگ و کوچک با هم در تعادل باشند.
به طور کلی، برای کوتاه کردن ساقه ای که خیلی بلند است، آن را درست از بالای جوانه ای ببرید که به سمتی که شما می خواهید رشد می کند (معمولاً به سمت خارج از گل). با این کار وسط بوته باز می ماند و گیاه طبیعی تر به نظر می رسد. باز بودن وسط بوته برای گردش هوا مهم است. اگر گیاه برگ های متقابل دارد و جوانه ای دارد که در خلاف جهتی که می خواهید رشد می کند، خیلی ساده آن را جدا کنید.

نحوه دوباره جوان کردن بوته های پیر

شاید لازم باشد برای اینکه بوته گل پیری را که دارای رشد بی رویه ای بوده است، دوباره جوان کنید، اواخر زمستان قبل از شروع جوانه زنی جدید تمامی ساقه هایآن را از ۵ سانتی متر ته بوتهکوتاه کنید. سال اول گل ها قربانی خواهند شد و ممکن است یک یا دو فصل طول بکشد تا گیاه کاملاً بهبود یابد، اما گیاه به طور شگفت انگیزی بهبود خواهد یافت. همین که به اندازه طبیعی خود رسید، به طور منظم هر ۲ تا ۳ سال یک بار آن را هرس کنید. برای برخی از بوته ها کوتاه کردن سالانه یا پی در پی مناسب است. برای مثال، زغال اخته که به خاطر ساقه های رنگارنگش پرورش داده می شود، باید هر چند سال یکبار هرس شود، زیرا جوان ترین ساقه ها رنگ های روشن تری دارند. تعدادی از گیاهان ظریفی که دیر گل می دهند، مانند بوته پروانه ای، ادریس تپه برفی (hills-of-snow hydrangea) و اسپریای آبی باید هر بهار کوتاه شوند.

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

برچسب ها