دانلود آموزش به زراعی گندم و برداشت سیب سمیرم نمایش بزرگتر

دانلود آموزش به زراعی گندم و برداشت سیب سمیرم

دانلود آموزش به زراعی گندم و برداشت سیب سمیرم

آموزش ویدئویی ۳۰ دقیقه ای در رابطه با بهزراعی گندم و برداشت سیب سمیرم.

جزییات بیشتر

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 2  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  300 تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 2 امتیاز که برابر است با 300 تومان

1,900 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

گندم:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

اين گياه از نظر توليد و سطح زير كشت در ايران نيز از مهم ترين گياهان زراعي به شمار مي آيد به دليل افزايش اهميت تغذيه­اي آن ، افزايش گندم از نظر اقتصادي و تامين بخش بزرگي از غذاي اصلي روز بروز مورد توجه قرار مي گيرد.

عملكرد گندم در ايران به دليل مختلف پائين بوده ولي در سالهاي اخير تلاش هاي چشم گيري جهت افزايش عملكرد گندم در كليه استان ها و مناطق كشاورزي صورت گرفته و نتايج اميدوار كننده­اي نيز داشته است.

محور اصلي اين فعاليت ها تامين و توزيع بذور اصلاح شده از ارقام پر محصول و مناسب براي كشت در هر يك از مناطق زراعي كشور، تامين امكانات لازم براي به زراعي از قبيل كودهاي شيميايي ، سموم ضدعفوني بذر و علف كش ، مبارزه با آفات و تامين ماشين آلات و ادوات دنباله بند و هم چنين توسعه آموزش و ترويج بوده و نتايج حاصله نشان ميدهد كه در صورت تامين امكانات لازم بكارگيري دستورالعمل هاي فني نه تنها كليه ارقام موجود قادر به تامين اهداف كمي توليد اين محصول مي باشند بلكه تعدادي از ارقام اصلاح شده موجود كشور عملكرد هايي در صد بالاترين
استاندارد هاي بين المللي نيز دارد.

بطور كلي بذور ارقام اصلاح شده داراي توقعاتي است كه بايستي به آنها توجه نمود و ما دامي كه شرايط لازم را براي رشد فراهم نكرده ايم اين ارقام نمي توانند برتري خود را نشان دهند لذا در اين دستورالعمل سعي شد به ذكر نكاتي كه در امر كاشت و داشت گندم مهم هستند مورد بحث قرار گيرد اهم مطالب مورد بخش عبارت بودند از .

رعايت تناوب صحيح ، احتراز از انتخاب اراضي زهداد و ناهموار، تهيه بستر بذر، استفاده از كودها شيميايي، كشت بذر ، رعايت عمق كاشت ، رعايت تاريخ كاشت، ميزان بذر در هكتار، آبياري پائيزه ، عمليات داشت بهاره ، دادن كود سرك، آبياريهاي بهاره و مبارزه با علف هاي هرز بوده است.

سیب سمیرم:

(این توضیحات صرفا جهت افزایش اطلاعات کاربران می باشد و با مطالب درون پکیج های آموزشی متفاوت است)

سیب درختی یکی از مهمترین محصولات باغی شهرستان سمیرم می باشد و تقریباً در دو دهه ی اخیر اقتصاد منطقه متکی به تولید این محصول است.طبق مطالعات انجام شده۶۴/۷۳در صد از درآمد ناخالص محصولات آبی شهرستان به سیب درختی اختصاص دارد.

وجود درختان وحشی سیب در کوه آلمالو«کوه سیب خیز»واقع در شمال روستای ورق از دهستان وردشتِ سمیرم را می توان یکی از نشانه های قدمت استعداد باالقوه پرورش و تولید سیب در این شهرستان دانست به همین دلیل عده ای از صاحب نظران معتقدند چون شهرستان سمیرم استعداد پرورش سیب را داشته و مقدار از آن را به بیرون از شهر برای فروش می فرستادند این شهر به سیب بیرون معروف است که به مرور زمان و کثرت استعمال سیمیرون و در نهایت به سمیرم معروف شده است.

اولین باغ سیب سمیرم در سال ۱۳۳۸ احداث گردیدکه قالب ارقام وارداتی رد دلیشز و گلدن دلیشز استفاده شده است روند توسعه سیب تا سال ۱۳۴۵ در شهرستان کند بوده ولی از آن به بعد به رشد و شکوفایی و اهمیت سیب در منطقه پی بردند.

یکی از عواملی که موجب تولید و مرغوبیت سیب در منطقه سمیرم شده است عوامل اقلیمی و موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی می باشد. ارتفاع سمیرم از سطح دریا و دوری از خط استوا موجب افزایش کیفیت و مرغوبیت سیب در این منطقه شده است.

در سال ۱۳۸۱سطح زیر کشت باغات سیب بالغ بر۱۵۹۰۰ هکتارگزارش گردیده و در حال حاضر حدود۱۰۸۰۰هکتار از سطح زمین های فوق به مرحله تولید و بار دهی اقتصادی رسیده است ولی با توجه به خشکسالی های اخیر و سرمازدگی که موجب کاهش کمی و کیفی محصول سیب گردیده سالانه حدود ۲۰۰-۲۵۰ هزار تن سیب مرغوب در شهرستان تولید می شود که علاوه بر بازارهای داخلی در برخی کشورهای حوزه خلیج فارس دارای شهرت ویژه ای بوده و با نام سمیرم در بازارهای جهانی عرضه می شود.

بنابر این تولید این محصول با توجه به کیفیت محصول و رفع موانع و مشکلات موجود تاثیر بسزایی در اقتصاد اکثر خانواده های شهری و روستایی داشته و با معرفی این محصول به بازارهای جهانی می توان گام موثری در جهت بهبود اقتصادی شهرستان ،استان و کشور برداشت.

هزینه های تولید سیب باید زیر چتر حمایتهای بخش کشاورزی و دولت قرار گیرد و حمایت از باغدار و کشاورز یکی از اهداف دولت در پیشبرد تولید ملی باشد. باید سود بیشتری عاید کشاورزان شود و دست واسطه هاکوتاه شود و دولت نظارت بر عملکرد آنها داشته باشد. مثلا در کشورهای پیشرفته از تکنولوژی پیشرفته کامپیوتری در کنترل میزان آبیاری، درجه بندی میوه از لحاظ حجم و رنگ و درصد سودی که می برند و برداشت آنها اتوماتیک و به عمل آوردن سیب های درشت در اولویت قرار دارد.

برچسب ها

به شما اعتماد داردم، به خاطر:
logo-samandehi